SON HABERLER :
Kemer'de pazar yerinde Korona önlemi Kaçak kazı yapan şüphelilere baskın Dereye uçan araçta kurtarılmayı bekledi Mehter Takımı'ndan emniyet güçlerine konser Başkan Doğan’dan moral ziyareti
Allandı pullandı fon oldu!
Antalya Ekspres

Toplumun gündemi ne kadar hızlı değişiyor değil mi? Akşamdan sabaha değişen gündem maddelerinin tam da göbeğine, kıdem tazminatı fonu oturdu şimdilerde. Çalışanın kıdem tazminatının, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile birleştirilmesine çalışılıyormuş. İşçinin, çalışanın bam teline basan kıdem tazminatı fonunun oluşturma şartları henüz belli değilmiş. Ama adı kibarca fon!

* * *

Kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmaları geçen yıl da işçinin, çalışanın gündemiydi. Ve de çalışan kesim ‘kıdem tazminatıma dokunma’ tepkileri verdi uzun süre. Sonra gündemden düştü, unutuldu sanki. Hayır unutulmamış unutturulmuş, uzunca aradan sonra yine allanıp pullanıp gündeme böğründen girdi fon meselesi. Kurulacak olan BES ile entegre kıdem tazminatı fonunun açıklanan amacı ‘ yaşlılığınızda daha rahat bir hayat yaşayacaksınız’ vaadi. De çalışan kıdem tazminatının akıbetinden endişe duyuyor, ‘Sistem vaat edildiği gibi işlemezse ne olur’ sorusunu soruyor. Yasal haklarına müdahale edilmesini istemiyor.

* * *

Zira kıdem tazminatı çalışanın yaşam güvencesi. Oğlunun, kızının düğün parası, başını sokacak ev parası, hayalleri. Yıllarını verirken biriktirdiği umutları. Elbette kıdem tazminatına dokunulmasını istemiyor öyle ya da böyle. Aklında bir sürü soru ‘tazminatım fona devredilince ne oluyor. Kıdem tazminatımın fona devri, güvence sağlıyor mu. Acaba tazminatıma ulaşma sürem uzar mı?’

* * *

Çalışan kesimin ‘gelecek’ gözüyle baktığı kıdem tazminatının akıbeti ile ilgili kaygıları, fon tartışması ile de büyüyor. İşin uzmanlarının öngörüleri de endişeleri katlıyor. Peki ne diyor uzmanlar ‘Eğer kıdem tazminatı fona devredilirse, öyle işten ayrılırken falan kıdem tazminatı alamayacaksınız. Üstüne üstlük, kıdem tazminatınızı almak için ya emekli olmanız veya rahmetli olmanız gerekecek. Bunların dışındaki hallerde tazminatınızı alamayacaksınız’. Eee ne olacak peki?  Kıdem tazminatına erişme koşulları zorlaştırılacak. Oldu mu ya?..

* * *

Arkadaş, kıdem tazminatı işçinin önceden çalışıp, ödenmesi ileri tarihe ertelenmiş ücreti değil mi? Yasal hakkı değil mi? Onun yıllarca çalışıp, ömür törpülediği parası değil mi?  O halde, tazminata ilişkin sorunlar neden. Peki hal böyle ise tartışmanın, kıdem tazminatının yasal güvenceye alınması için yapılması gerekmiyor mu?  Ve de kıdem hakkının, çalışanın geleceği için teminat altına alınması. Sizce de öyle değil mi?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres