SON HABERLER :
Manavgat'ta satılık 454 m2 arsa İcradan satılık 2+1 daire Muratpaşa'da satılık 3+1 daire Antalyaspor yenilmiyor! Alanyaspor deplasmandan galip ayrıldı
Allandı pullandı ÖTV oldu!
Antalya Ekspres

Her yıl devlet tarafından arttırılan Özel Tüketim Vergisi ÖTV, yeni yılda da geçerli hem de arttırılmış olarak. Biliyoruz ki, ÖTV ekonomideki önemli vergi kalemlerinden biri. Ve de bu vergi türü pek çok ürünlerde de uygulanıyor. Mutfak tüpünden tutun da, iğneden ipliğe kadar her şeyden alınıyor. Peki, ÖTV adı üzerinde özel tüketimlerden alınmıyor mu? Eee, cep telefonu alırken de bu vergiyi ödüyor vatandaş. Adil mi? Cep telefonu, yaşadığımız yüz yılda lüks tüketim mi Allah aşkına…

***

2021’de geçerli olan ve vatandaşın aldığı her özel(!) üründe verdiği Özel Tüketim Vergisi ne anlama geliyormuş bi bakalım. Şöyle diyor açıklama ‘ÖTV, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir’. Noktası virgülüne kadar tarif bu. Bu nedenle de lüks üretimlere uygulanırmış. Ne bileyim ben, mücevher, lüks araç falan gibi. Ayrıca, insan sağlığına zararlı olan ürünler gibiymiş. De, vatandaşın zaruri ihtiyacı olan ve dahi lüks olmayan tüketiminden neden alınıyor bu vergi? Vatandaş, özel tüketim vergisinin kuruşunu dahi hesaplıyor ya. Yaşanan şu ekonomik koşullarda.

***

Toplumun gündem maddesi ne kadar hızlı değişiyor değil mi? Akşamdan sabaha değişen gündem maddesinin tam da göbeğine, kıdem tazminatı fonu oturdu bir süredir. Çalışanın kıdem tazminatının, Bireysel emeklilik Sistemi BES ile birleştirilmesine çalışıldı. İşçinin, çalışanın bam teline basan kıdem tazminatı fonunun oluşturulma şartları netleşip netleşmedi mi? Yoksa araya pandemi mi girdi? Ama adı kibarca fon oldu!

***

Kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmaları uzun süredir işçinin, çalışanın gündemiydi. Ve de çalışan kesim ‘kıdem tazminatıma dokunma’ tepkileri verdi, veriyor. Sonra gündemden düştü, unutuldu sanki. Ama hayır unutulmamış, unutturulmuş. Uzunca aradan sonra yine allanıp pullanıp gündeme böğründen girdi fon meselesi. BES ile entegre kıdem tazminatı fonunun açıklanan amacı ‘yaşlılığınızda daha rahat bir hayat yaşayacaksınız’ vaadi. De çalışan, kıdem tazminatının akıbetinden endişe duyuyor. ‘Sistem vaat edildiği gibi işlemezse ne olur’ sorusunu soruyor. Yasal haklarına müdahale edilmesini istemiyor.

***

Zira kıdem tazminatı çalışanın yaşam güvencesi oğlunun, kızının düğün parası, başını sokacak ev parası, hayalleri. Yıllarını verirken biriktirdiği umutları, Elbette kıdem tazminatına dokunulmasını istemiyor öyle ya da böyle.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres