SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
Alo 177 orman yanıyor!
Antalya Ekspres

Ekosistem, yangına teslim oluyor. Son bir hafta televizyonların flaş haberleri oldu orman yangınları. Biri daha söndürülmeden bir diğer bölgeden geliyor orman yangını haberi. Muğla’nın Milas ilçesinde, ormanlık alanda meşe ve kızılçam ağaçları saatlerce cayır cayır yanarken bir haber de İzmir Sabuncubeli, bir diğer haber Bodrum’dan ve dahası. 20 saat süren Milas’taki orman yangınında güzelim kızılçam ormanı yok oldu.  Ormanın ev sahipleri sincabı, kaplumbağası, kurdu çakalı, börtü böceği göz göre göre yanıp kül oldu.

* * *

Bir hafta içinde art arda çıkan orman yangınları milli serveti ateşe teslim etti. Orman yangını haberlerini ekrandan izlemek hepimize zul olurken, bir sürü deli soru da aklımızdan geçmedi değil. Neden acaba en çok orman yangını Batı Ege ve Akdeniz bölgelerinde çıkıyor. Muğla, Bodrum, Datça, Antalya falan. Tesadüfün böylesi değil mi? Bir yanda betonlar dikiliyor, diğer tarafta ormanlar yanıyor. Tuhaf!

* * *

Bakınız yapılan bir araştırmaya göre, orman yangınlarının yüzde 80-90’ı insan kaynaklıymış. Yani piknik mangalı, çoban ateşi, sigara izmariti, enerji nakil hatları ve tabii rant meselesi. Haa işin bir de doğal tarafı var ki, çam ağaçlarının dibinde biriken kozalakların aşırı sıcağın etkisiyle tutuşup patlaması ve yıldırım düşmesi gibi. Ama araştırmanın sonucuna göre asıl suçlu insan faktörü, milli serveti yakıp kül eden ademoğlu.

* * *

Hani ekolojik denge, eko sistem deyip duruyoruz ya. Ekolojik dengenin bozulması durumunda, özellikle ormanlık alandaki canlı türleri azalıyor ve biyoçeşitlilikte ciddi yok oluşlar meydana geliyor ki, bunun da nedeni hepimizin malumu orman yangınları. Ekolojik dengenin sözlük anlamı da tam olarak şöyle diyor ‘Ekolojik denge insan, hayvan, bitkilerin tabiatta hayatlarını sürdürebilmesi ve birlikte yaşayabilmesi için birbirlerini tamamlamaları ve birbirlerinden istifade etmek istemleriyle oluşan tabii dengedir’.

* * *

Peki doğanın dengesi bozulursa ne olur? Biz insanoğlu sisteme müdahale ederse kıyamet olur. Eko sistem ile ilgili bir bilim adamının dediği gibi ‘Doğa insan olmadan da yaşar ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz’…

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres