SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Aman dikkat!
Antalya Ekspres

Sözüm; sahillerde güneşin ve denizin keyfini çıkaranlara. Aman dikkatli olun güneş hem teninizi hem canınızı yakar. Bu güneş yanığı da hiçbir şeye benzemez. Deri kızarmış tavuk misali kıpkırmızı olur da vücudun her bir yerine iğneler batar hoyratça. Sonrası da kötü, o deri su toplamaz mı, işte vücudun her bir noktasını kaşıntı tutar. Bu acıyı yaşamış biri olarak söylüyorum. Hele de, hava sıcaklıklarının ve nemin tavan yaptığı Temmuz sıcağında sahiden çok dikkatli olun. Keyif hastanede noktalanmasın.

 

* * *

İşte acı bir anı. İzmir’in Çeşme tatil beldesinde yaşadım bu anlattıklarımı. Yıllar önceydi. Yeni Asır Gazetesi’nde muhabirim. Ve de cumartesi günleri izin kullanıyorum. Aldım çantamı Çeşme’ye gittim. Denize girip, dinleneceğim ya. Altın Yunus Tatil Köyü vardı o dönem. Popüler sahili, plajı harika. Kendimce beğendiğim bir yere konuşlandım, havluyu serdim ‘rahatlık rehavettir’ diyerek vurdum kendimi güneşe. Denizin tuzlu suyu ve güneşin kavurucu sıcağı ile iyiden iyiye haşır neşirim. Saatler geçti. Akşama doğru topladım tası tarağı eve döndüm.

* * *

Eh buraya kadar iyi. Eve de gelince, güneş yağının kalıntılarından kurtulmak için bir sıcak duş. Ve şiddetli baş dönmesi ile ancak ‘anne’ diyebildiğimi hatırlıyorum. Gözlerimi açtığımda Askeri Hastane’nin acil servisindeyim. Her yerim ağrı sızı içinde suratım dahil kıpkırmızıyım. Bildiğiniz tavuk gril misali. Tepemde askeri doktor ve hemşire, koluma dokunsalar acıdan kıvranıyorum. Vücudumun her zerresine iğneler batıyor. Valla 3’üncü mü, 4’üncü mü derecede yanık teşhisi ile yatıyorum. Ve de gazeteye nasıl gideceğimin hesabını yapıyorum. Neyse taburcu olup eve döndük. Gerilmiş ve su toplamış vücudumun acısını günlerce çektim. Ve tabii ilk ve son oldu, güneşle bu kadar haşır neşir olma sevdası.

* * *

Neyse benim hikaye böyle. Şimdi demem o ki; güneş ve denizin keyfini çıkarırken, Allah muhafaza zaman kavramını unuttunuz. Ve döndüğünüzde evde güneş yanığını tedavi etmenin yollarını arıyorsunuz. İşte, evde güneş yanığını hafifletmenin yolları... Mesela salatalık, her mutfakta bulunur. Salatalığı kabukları ile birlikte rendeledikten sonra, suyunu sıkarak güneş yanığı olan bölgeye uygulayın. Yoğurt, bilinen eski yöntemlerden biri. Dolaptan çıkarılan buz gibi yoğurdu, acı ve ağrılı bölgelere sürüp bekleyin. Günde birkaç kez tekrarlayın. Ve de zeytinyağı. Güneş yanıklarında da başlı başına bir mucize. Elma sirkesi de güneşten kaynaklanan yanıkların üzerine sürülmesi halinde ağrı ve acıyı dindirerek rahatlatır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres