SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Antalya’dan Avrupa’ya uzanan ‘Sanat Köprüsü’
Antalya Ekspres

Ve de gönüllü bir Sanat Elçisi Suzan Uğurluçam. Sanat tarihçisi, müze uzmanı, ressam. Antalya tutkunu, Antalya’nın hazinelerini dünyaya tanıtmada, kültürler arası köprü kurmada önemli görevler üstlenen sanatçı, yıllarını bu uğurda adeta seferber etmiş. Asıl amacı ise, Kaleiçi’nin UNESCO tarafından koruma altına alınması. Uğurluçam ‘Sanat, Kültür, Turizm El Ele’ adı altında her yıl Uluslararası Sanatçılar Kültür Buluşması Festivali düzenliyor Antalya Müzesi’nde. Bu yıl 16’ncısını oluşturduğu uluslararası sanatçılar resim sergisinde on farklı ülkeden, dünya çapında yer almış ressamların Antalya’yı anlatan yağlı boya tabloları yer alıyor. Bu muhteşem sergiye hayran kaldım, mutlak izlemeli sanatseverler.

***

Dedikten sonra, Kosova doğumlu olan çok yönlü ressam Suzan Uğurluçam’ı bir iki cümleyle anlatmak istiyorum. Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Müzeoloji Ana Bilim Dalı’ndan mezun olan sanatçı, başta Paris Luvr Müzesi olmak üzere, Roma Galeria Nationale D’Arte Moderna’da inceleme ve araştırmalarda bulunmuş. Asıl amacı yerel hazinelerin korunması ve doğru bir şekilde dünyaya tanıtılması olan Suzan Uğurluçam, Priştina Tarihi Eserler Koruma Kurulu’nda Müzeci olarak konuyla ilgili önemli görevler üstlenmiş. Bir sanatçıdan çok fazlası.

***

Ve gelelim sanat elçimiz ressam Suzan Uğurluçam’ın Antalya öyküsüne. Dinliyorum, dinlerken de hayran kalıyorum. ‘Suzan için yaşamak hayatın izlerini iç ve dış dünyasında taşımak demektir’ diyor ve devam ediyor ‘Doğduğum yer Prizren ayrı bir iz bıraktı. Ve ondan sonra oluşan dünyalar. Şimdi Antalya; suyun renkleri, ışığın oyunu ve yaşamın mesajıdır’. Kaleiçi’nde Rönesans adlı küçük bir sanat galerisi oluşturan sanatçının hedefi, Türkiye ile Avrupa arasında sanat köprüleri kurmak. Antalya’da bir dünya müzesini hayata geçirmek.

***

Antalya Müzesi’nde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Sanatçılar Kültür Buluşması’ isimli resim sergisindeyim. Tüm sanatseverler ile sanatçının da üyesi olduğu Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Sarvan ve yönetimi, birlikteyiz. Ressam Uğurluçam, proje için tüm sanatçı dostlarını sergiye davet ettiğini ‘gelin fırçalarınızla Antalya’yı kucaklayalım kültürel, sanatsal ve folklorik değerlerini belgesel niteliğe sahip tablolara dönüştürelim’ sözleriyle anlatıyor. Ve Antalya, bu önemli sanatsal projeyi hayata geçirdiğiniz için size ve sanatçı dostlarınıza minnettar sevgili Suzan Uğurluçam.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found