SON HABERLER :
Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı Muratpaşa 3 günde 80 bin kişiye ulaştı
Aralık da geldi tık yok!
Antalya Ekspres

Küresel ısınmadan mı nedir mevsimler iyiden iyiye rotayı şaşırdı. Kasım kendini Haziran belledi günlük gülistanlık geçti. Sonbahar’ın hüznünü bile yaşatmadı.  Ehh Aralık’tır, zemheri kendini gösterir dedik ama. Şimdilik ne yağmur var ne soğuk. İlkbahar tadında yaşadığımız bu günler, size bize iyi geliyor da, en kurak mevsimi yaşayan çiftçi tarladaki ürünü için yağmur bekliyor. Kuraklık nedeniyle tedirginliği artan üretici toprağına küser mi bilinmez. Baksanıza ağaçlar bile ılık havaya aldanıp, çiçeğe durmuş. Gel gör ki, Aralık gelmiş ama Kış mevsiminden tık yok.

                  * * *

Antalya’nın önemli sektörü tarım. Ancak Sonbahar mevsiminde yaşanan kuraklık çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Uzun süre düşmeyen yağmur nedeniyle bu yıl yaşanan güz dönemini çiftçi  ‘en kurak sonbahar’ olarak kabul ediyor. Ve de geçim kaynağı tarım olan üretici, dört gözle yağmur bekliyor. Keşke zamanında yağsaydı.

                   * * *

Çiftçiye göre zamansız yağış üretimi olumsuz etkiliyor. Mesela zeytin. Üretici, iklim değişikliği ve kuraklıktan kaynaklı sıkıntılar nedeniyle zeytinin  rekolte ve kalitesinde düşme olduğundan yakınıyor.Tabii önemli olan ürünün suya ihtiyacı olduğu dönemde yağış olması. Kuraklık kadar zamansız yağmur da ürün kalitesini etkiliyor demek  ki.  Yani tarımsal kuraklık yaşayan çiftçi, çaresiz. Ama ne zemherinin ne de yağmurun gelmeye pek niyeti yok gibi. Yaz yazlığını, Kış kışlığını bilmeli ki, geçmişi hayal edip geleceği düşlemeyelim.

                      * * *

Küresel ısınmanın en önemli etkilerinden biri olarak gösteriliyor kuraklık. Bu durum uzmanlarına göre, yağışın uzun yıllar ortalamasından daha az gerçekleşmesi ile ortaya çıkan doğal bir iklim olayı imiş. Bu yıl yaşanan da bu olsa gerek. Kuraklık tarım ve gıda sektöründen tutun da, temiz doğa ve sağlık olmak üzere hayatımızın her aşamasını etkiliyor elbette. Acaba, güz döneminin bu güne kadarki yağış seyri bir olumsuzluğun habersisi olabilir mi?

                    * * *

Ürünün gelişme döneminde ihtiyacı olan su miktarı, yağışla karşılanamazsa tehlike çanları çalıyor demek olabilir mi?

                    * * *

Her şeyde olduğu gibi mevsimlere de bir eserek geldi. Ama şöyle de düşünebilir miyiz? Antalya’ya da kış hiç yakışmıyor hani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres