SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Arz-Talep meselesi!
Antalya Ekspres

 

Sağlık sektöründe ki fiyat ayarlaması, özel sağlık sigortası primlerini de vurunca, millet sağlığından da tasarrufa gider olmuş. Nasıl gitmesin ki, sağlığın sigortası olan primlere, yüzde 30+35 oranında zam (pardon fiyat ayarlaması) yapılınca o da, ödediği sağlık sigortasını lüks olarak görmüş. Ve de ezcümle sağlığından vazgeçmiş!

***

Elbette hal böyle olunca, özel sağlık sigortası yaptıranların sayısı da azalmaya başlamış. Sonuçta da Arz-Talep dengesinin dengesi bozulmuş. İyi de özel sağlık sigortası primleri neden arttı? Türk Tabipler Birliği, hekim muayene ve vizite ücretlerine zam yapınca, özel sağlık sigortası primlerine de aynı oranda fiyat ayarlaması yapılmış. Artan muayene ücreti, ilaç fiyatları, tetkikler falan derken, zam zincirinin sağlıktaki halkası uzamış gitmiş. Özel sağlık sigortası olan da meseleyi mesele yapamayıp, kestirip atmış.

***

Artan zam oranına bakınca, primlerdeki artışın, enflasyondan fazla olduğu görülmüyor mu? Hani, döviz kuru nedeniyle tıbbi cihaz ve malzeme fiyatları arttı ya, ehh hekim fiyatına da zam gelince, sağlıkta da makasın ağzı iyice açıldı. Harcamalarında iyiden iyiye kısıtlamaya giden vatandaş, sağlığından da tasarrufa gitme kararı aldı. Ve de artan özel sağlık sigortası primleri ile ilgili vatandaşın şikayetleri, haber bültenlerine kadar yansıdı.

***

Bu ciddi fiyat artışları ile birlikte, primde uygulanan farklılıklar da gündeme geliyor. Özel sağlık sigortası primi ödeyenler, sigorta şirketlerinin farklı zam oranı uyguladığından da yakınıyor. Serbest ekonomi olunca herkes keyfine göre takılıyor galiba. Peki, denetim ne yapıyor acaba?

***

Şikayet, tepki, isyan çözüm mü değil. Fiyat artışlarını da, zamları da çaresiz kabullenir olduk. Paşa gönlün bilir, ister harca ister tasarrufa git. Ama işte konu sağlık olunca oraya bir nokta koymak gerekiyor. Her kalem harcamadan kısar, bütçeyi ayarlamaya gidersin de, sağlık harcamalarından nasıl ve ne kadar kısabilirsin ki. Toplum ‘gazap kuşlarına’ döndü vesselam.

***

Haydi, konuya bir de özel sağlık sigorta şirketleri açısından bakalım. Hani onların da durumu pek iç açıcı değil gibi. Primlerindeki artış nedeniyle, vatandaş sigortasını iptal ettirince, sigorta şirketleri de zarar yazar pek tabii. Yaşamda hep mutlak doğrular olmuyor elbette. Bozulan dengeler ve manipüle edilen Arz-Talep meselesi gibi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found