SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Asgari ücretliye sürpriz!
Antalya Ekspres

Asgari ücret alanlara kötü haber geldi, maaşlarından vergi kesintisi olacakmış. Bir bakalım neyin nesiymiş. Asgari ücretle çalışan milyonlarcası için vergi dilimi bir üst sınırdan kesilecekmiş. Geride bıraktığımız Eylül ayı dahil Ocak ayına kadar, asgari ücretlinin maaşından toplam 401 TL vergi kesilecekmiş. Yani onların 4 ayda kaybı 401 TL olacak. Biraz daha rakamsal bakacak olursak, asgari ücretli vatandaşlar, yüzde 15 gelir vergisi diliminden yüzde 20 gelir vergisi dilimine giriyorlarmış. Sonuç mu; asgari ücretlinin maaşı düşecek. Zaten aylık maaşı ne ki; 2 bin 322 lira. Peki, açıklanan açlık sınırı ne? 2 bin 447. ‘Haydi buyur buradan yak papaz efendi’ misali.

***

Peki, asgari ücret nedir hadi kelimesi kelimesine öğrenelim. ‘Asgari ücret veya minimum ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür ve bunun gibi gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret. Günlük hesaplanır, aylık ödenir’. Tamam, aylık ödenir de, asgari ücretli bu kalem kalem belirlenen zorunlu giderleri 2 bin 324 lira ile nasıl karşılıyor, soru bu.

***

Milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren gelir vergisi düzenlemesi, geride bıraktığımız Eylül ayından itibaren maaşları etkileyecekmiş. Bu kötü sürpriz, asgari ücretlinin olmayan bütçesinin daha fazla dibe vurması demek olmaz mı? Hal böyle olunca da, Ankara bu düzenlemeyi çalışanın lehine çeviremez mi? Mesela asgari ücretten vergiler kaldırılamaz mı? Veya ek zam formülü olamaz mı? Zira yeni maaş hesaplamada, en dürüst vergi mükellefi olan asgari ücretlinin yüzde 15 gelir vergisi oranı, yüzde 20 olacak ve aylık maaş hepten güdük kalacak.

***

Asgari ücretliye zaten maaşı yetmiyor ki. Daha ayın yarısında kira, faturalar, kredi kartı, gıda harcamaları derken elinde bir lira kalmıyor. Çalışan borç kıskacında, borçlar faiz kıskacında… Özetlersek asgari ücretli Fetret (çöküş) Devri yaşıyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found