SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Aşı gerekli mi değil mi?
Antalya Ekspres

Eylül ayı yarılanırken,  gündeme grip aşısı yapılsın mı yapılmasın mı tartışması oturdu. Derken tartışma ete kemiğe büründü, hem uzmanları hem de sokağı ikiye böldü. Hekimlerin bir kısmı grip aşısının koruyucu olmadığı gibi, her sene rutin olarak yaptırılması halinde vücudun aşıya karşı bağışıklı kazanacağını savunurken, bir grup hekim ise risk grubundaki kişilerin yanı sıra vatandaşın da grip aşısı yaptırmasını ve her yıl bu dönemde tekrarlanmasını öneriyor. Peki vatandaş ne diyor ‘Adam sende’..

                                      * * *

Bu durumda grip aşısı gerekli mi, gereksiz mi? Aşı,  hangi tarih aralığında yaptırılırsa daha faydalı olur?  Vatandaş bunu araştırıyor. Uzmanlar ise, grip aşısı için en uygun zamanın eylül ayı olduğunu söylüyor. Ehh zamanıdır, eylül geldi gider. Sonbahar’ın yüzünü göstermesiyle birlikte grip aşısına yönelik araştırmalar da hız kazanır. En önemlisi de okullar açıldı, aileler tedbiri almak ister.

                                      * * *

Özellikle de sonbahar aylarında salgın hastalıklara yakalanma riski artıyormuş. Ve de uzmanlar eylülü, başta grip olmak üzere birçok bulaşıcı hastalık için en riskli ay olarak gösteriyormuş. Bu arada her yıl grip aşıları konusunda uzmanlarca farklı görüşler de ortaya atılıyor. Grip aşısı yapılsın veya yapılmasın. Anladığımız şu, riskli grupların grip aşısı yaptırma konusunda duyarlı olmaları. Ama risk grubunda değilseniz bir kez daha düşünün, uzmanlar böyle diyor. Kabaca, her yıl yaptırılması halinde vücut aşıya karşı bağımlılık kazanıyormuş. Doğru olabilir.   

                                               * * *

Bakınız grip mevsimi de mevsimlerin kayması, küresel ısınma ve havadaki değişkenlik nedeniyle dönemimizde bir ay ötelenmiş. Yani tespite göre, eylülde yapılması gereken grip aşısının, dönem değişikliği dolayısıyla ekim ayında yapılması öneriliyormuş. Grip mevsimi de küresel ısınmadan nasibini almış görünüyor bu durumda!

                                               * * *

Bizim toplumumuzda bilinen yönteme göre ise,  gripten korunmak için aşı olunmalı. Kimisi ‘aşı yaptırdığım için grip olmuyorum’ diyor, kimisi de adam sendeci davranıp ‘aman canım sende’ diyor. İşte ben de maalesef adam sendeci grubundanım. Bugüne kadar grip aşısı olmadığım gibi, heyhat griple de henüz tanış olmadım. Ama siz, siz olun riskli grup dahilindeyseniz ‘tam zamanıdır’ deyip bir sağlık ocağına uğrayıverin bir zahmet.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres