SON HABERLER :
Minikler ilk karnelerini Başkan Sözen'den aldı Trafik kurallarına uyan duyarlı sürücülere plaket Yapılandırmada son başvuru 1 Şubat Balbey Projesi, şehir plancılarına anlatıldı SGK, 3+1 satılık daireyi ihale ile satacak
Aşı ne zaman yapılacak?
Antalya Ekspres

Şimdilerde gündem Çin’den gelen aşı, ne zaman vatandaşı aşılayacak!  Takip ettiğimiz kadarıyla takvimi henüz netleşmedi de. Aşı değerlendirmeleri devam ediyor ama, bi türlü değerlendirilemiyor gibi. Ve de ‘Acil kullanım onayı’ ile ilgili tarih, ortaya çıkamadı.

***

Haydi, gelin şu süreci hatırlayalım. Öncelikle anlaşma yapıldı yapılamadı, imzalar atıldı atılamadı. Derken, aşı bir türlü Çin’den yola çıkamadı. Tarihler değişti, ertelendi falan derken, 3 milyon doz Çin aşısı, nihayet 30 Aralık’ta Türkiye’ye ulaştı. Şimdilerde aşı değerlendirme çalışmaları devam ediyormuş. Da, aşılama programı ile ilgili ‘takvim şu’ denilmedi henüz.’ Aşı süreci nasıl yönetiliyor acaba’ diye vatandaş merak ediyor. Hani bilesiniz.

***

Yılın ilk aşısı ne zaman? Elde var olan soru bu. Bilim Kurulu üyelerinin ifadesi ise ‘aşı, güvenlik testlerinin ardından uygulanacak’. Yani aşıların başlayabilmesi için onay bekleniyor değil mi? Anladığımız bu. Sabırla bekleyelim beklemesine de, şu mutasyonlu virüs beklemiyor ki. Bulduğuna yapışıyor. Endişemiz de kaygımız da bu. Özellikle de 60 yaş üstü endişesi sürüyor. Konu tıp insanlarını da ikiye ayırdı, kimi kesim aşıların durumu ile ilgili belirsizliği eleştiriyor. Toplumda tereddüdün arttığını söylüyor. Diğer bir kesim ise, ‘aşıların dağıtımı yapılıyor, başlaması için onay bekleniyor’ diyor.

***

Diyelim ki, onay da geldi aşı takvimi de açıklandı. Sıra, aşıya nasıl ulaşılacak sorusuna geldi. İşte o kolay. Öncelikli olan sağlık çalışanları ile 65 yaş üstünü saymazsak, aşı olmak isteyenler E-nabız uygulamasından randevu alabilecek. Sonra da oturup randevu gününün gelmesini bekleyecek. Ve dua edecek. Bir an önce sıranın kendisine gelmesini beklemek için! Aşılama takvimine göre, 18 yaş üstü herkese aşı uygulanacak. Ancak, aşı çocuklara yok, zira bilim insanları, çocuklar için henüz tarih vermiyor. Haa, bu arada Çin’den 10 milyon doz aşı daha bekleniyormuş.

***

Yine bilim insanlarına göre, Çin aşısının etkinliği yüzde 90 olarak onaylanmış. Ama yine dönüp dolanıp ‘ilk aşı ne zaman’ sorusu akıllardaki. Zira bilim insanları, aşının zamanında yapılması ve zaman kaybı olmaması konusunda uyarıcı konuşuyor. Her şey bir tarafa da, en büyük umut yerli aşıda. Ne derler bilirsiniz ‘elden gelen öğün olmaz, o da zamanında gelmez’. Bana da ayrılan süre doldu!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres