SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
AYM ‘Mecbursun’ dedi!
Antalya Ekspres

Yazıya nasıl başlamalı ki; en iyisi şöyle olmalı. Anayasa Mahkemesi karar aldı, dürüst tüketici elektrikte kayıp kaçak bedelini ödeyecek nokta. Hadi papaz efendi buyur burdan yak! Şimdi bu kararı nasıl okuruz, bi kere kaçak elektrik kullanımına teşvik diye okuruz. Hırsızın üzerine gitme diye okuruz, faturasını dürüst ödeyen tüketicinin haklarının gaspı diye okuruz ve de AYM’nin aldığı bu karar ile elektrikte kayıp kaçak bedeli artık kalıcı oldu diye okuruz. Tüketici artık, hakkını makkını arayamaz diye okuruz öyle değil mi?

* * *

Zaten elektrik faturalarında, kayıp kaçak bedeli tüketiciden tahsil ediliyor, bu bedel bizlerin faturalarına yansıyordu. Yani faturalarımıza yansıyor ve tahsil ediliyordu. Pek çok tüketici de, bu konuda hakkını arayabilmek için Tüketici Mahkemelerine başvurdu, Yargı kararıyla da elektrik faturasında kayıp kaçak bedelini geri alanlar oldu. Oldu da, AYM’nin aldığı bu karar ile daha önce Yargı kararıyla parasını geri alanlar, aldığı parayı elektrik kurumuna iade etmek zorundaymış bilinen bu. Şimdi işin hukuki sürecini bilemeyiz, ne nasıl oldu oluyor. Bildiğimiz tek şey, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karar ile tüketici artık haklarını yasal yollardan arayamayacak ve de faturasına yansıyan kayıp kaçak bedelini paşa paşa ödeyecek.

* * *

Elektrikte yüzde bilmem kaç kayıp kaçak bedeli kalıcı oldu ya, peki soralım. AYM’nin imza attığı bu karar, kaçak elektrik kullanımını teşvik etmiyor mu?  Dürüst tüketicinin hakları hiçe sayılmıyor mu? Elektriği çalan hırsızın üzerine gitmeyelim, nasıl olsa faturasını son kuruşuna kadar ödeyen dürüst tüketicinin sırtına binelim olmuyor mu?

* * *

Tüketicinin haklarını hiçe sayan bu karar ile kamu yararı da hiçe sayılıyor. İyi de bu haksız faturalandırma konularında zarara uğratılan biz tüketiciler, haklarımızı nerede nasıl arayacağız. Kime başvuracağız. Biz biliyoruz ki, faturalarımızı ödemezsek suyumuz akmaz, elektriğimiz kesilir. Şunu da öğrendik, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karar sonrası, artık elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli kalıcı oldu. Ödemeye devam.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres