SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Az kaldı!
Antalya Ekspres

Neye mi az kaldı, tırlatmaya az kaldı. Her şey üzerimize üzerimize geliyor. Neyle nasıl mücadele edeceğiz bilen var mı? Artan enflasyon, hiç durmayan zamlar ve dahi Deli Dumrul misali vergiler. Öte tarafta emekli ve memur maaş zam oranları belli. SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5, memur ve emeklisine yapılan yüzde 6 zam. Parmak hesabı 85-90 lira mı ne maaşa gelen zam. Memur ve emekli, ay sonunu nasıl getireceğinin hesabında kitabında. Aile bütçesi mi kaldı ki, maaş zammı eridi gitti. ‘Hakkım yendi’ diyen emekliye de ‘adalet mi bu’ diye sormak kaldı. Cevabı varsa tabii.

* * *

Bitti mi bitmedi. Bir de üniversitelinin korkuları var. İş bulamamak falan değil geçtik onları. Üniversiteden mezun olan gençlerin korkusu, Kredi Yurtlar Kurumu. Üniversiteli bu yük altında, üniversiteden borç kamburu ile mezun oluyor. İş bulamadığı için kredi borcunu ödemekte zorlanırken, bir yandan da faiz işlemeye devam ediyor. Hayata borçla başlayan ve kredi borcunu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen üniversite mezunları ise borçların yapılandırılmasını istiyor. Ve iş istiyor.

* * *

Alın işte emeklinin, memurun maaşına yüzde bilmemkaç zam gelmiş, ev kiralarına yüzde 20 zam yapılmış. Elektrik ve benzine yapılan zam nedeniyle iğneden ipliğe her şeye yüzde 15-20 zam yapılmış. Vatandaşın alım gücü yerlere yapışmış, piyasada yaprak kımıldamıyor. Hele de küçük esnaf, çoğu zaman siftah bile yapamadan kepenk indiren esnaf. Durumu vahim, işyeri giderlerinin tek tek çetelesini tutmaya kalkarsa tırlatır.

* * *

Esnafın hal-i pürmelali böyle de diğer sektörlerde durum farklı mı? Alın işte otomotiv sektörü. ÖTV indirimi bitti, sektör temsilcisi feryatta ‘otomobil satışları durdu’ diye. Ya ne olacaktı ki.

* * *    

Sadece vatandaşın mı; Ankara’nın da gündemi de enflasyon. TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı ama ekonomistlere göre enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor. Yani rakamlar manipüle ediliyor. Çarşı pazar enflasyonu yüksek, gıda enflasyonu yüzde 20 sınırında, ekonomistlerin açıklaması bu. Vatandaş cebinden çıkanı bilmiyor mu? Alım gücünün kalmadığını, elini cebine atmaya korktuğunu bilmiyor mu?

* * *

Velhasıl-ı kelam, emekli ‘hakkım yendi’ diye isyan ediyor ve ‘hiç olmazsa sağlıkta katkı payı yapılmasın’ diyor. İşsiz üniversiteli, kullandığı Kredi Yurtlar Kurumu’nun borcunu ödemek için ‘borcumuz yapılandırılsın’ diyor. Vatandaş insanca yaşam istiyor. Sahiden tırlatmaya az kaldı beyler!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres