SON HABERLER :
Vaka sayısında azalma sürüyor Başkan Böcek, Vali Ersin Yazıcı'yı ağırladı ASSİM'deki derneklerin 2 aylık gider ödemeleri alınmayacak Türkiye'nin en büyük dönme dolabı kapılarını açtı Başkan Böcek'ten otogar esnafına kira müjdesi
Bari bu sefer!
Antalya Ekspres

Asgari ücret ile ilgili kritik zaman geldi çattı. Milyonlar da antenleri Ankara’ya çevirdi. Komisyon, 1 Ocak 2020’den geçerli olacak ücretin tespiti için masaya oturdu ya, 7 milyona yakın çalışan da asgari ücret tahminlerine başladı. Çalışanların isteği, günün ekonomik şartlarına göre insanca yaşayabilecekleri bir gelir. Asgari ücret ne olur, az çok tahmin edilse de komisyondan çıkacak karar, bari bu sefer İsa’yı da Musa’yı da mutlu etse.

* * *

Asgari ücret zammı, yılsonuna sayılı günler kala çalışanın da çalışmayanın da ve tabii Ankara’nın da ana gündem maddesi oluverdi. Şimdi herkesin merak ettiği konu, yapılan pazarlıkların ardından açıklanacak 2020 yılı asgari ücret. Dün başlayan asgari ücret maratonu, yaklaşık bir ay gibi bir süre devam eder. Sonrasında yapılan açıklamada da dananın kuyruğu kopar.

* * *

Peki, asgari ücrete ne kadarlık bir zam müjdesi gelir dersiniz? Çalışanın umudu, belirlenen asgari ücretin enflasyonun altında ezilmemesi yönünde. Kimisi artışın yüzde 15 civarında olmasını bekliyor, kimisi de asgari ücrete yüzde 22 zam yapılmasının beklentisinde. Kısacası çalışanın beklentisi, zammın günün şartlarına göre belirlenmesinden yana. Yani sokağın sesinden yana.

* * *

Görüşmelere başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, umuyoruz ve diliyoruz ki bu sefer alacakları karar ile çalışanın yüzünü güldürsün. Bekleyelim görelim.

* * *

Dedikten sonra, gelelim şu meşhur Kara Cuma’ya. Tam bir alışveriş çılgınlığı. Mağazalar, AVM’ler kelimenin tam anlamıyla iğne atsan yere düşmeyecek görünümündeydi. Yüzde 50 indirim gerçek miydi, değil miydi bilemiyorum ama etiketler ters dönmüş gibiydi galiba. İndirimden yararlanıp zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaş, üç gün boyunca çarşı pazar dolaştı. Hem alışveriş yaptı hem de tasarruf. Galiba Amerika’dan yapılan en münasip ithalat da Black Friday!

* * *

Çalışanın da emeklinin de bütçesi malum. Alım gücü dipte. Enflasyon zammı nedeniyle özellikle de tek maaşla geçinmeye çalışanın hali-perişanı ortada. Hal böyle olunca, senede bir de olsa toptan alışverişlerde Kara Cuma beklenir oldu sanki. Zorunlu ihtiyaç listesini günler önce hazırlayan vatandaş, bu kez de para vermek için sıraya girdi. İstiyoruz ki, çalışanın refah içinde yaşayabilmesi için asgari ücret yüzde yüz artsa mesela.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres