SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Bedelli askerlik şekilleniyor
Antalya Ekspres

Evet tam da bunu soruyorum. Ve hayır diyorum, vatan borcunun bedeli olmaz.? Bu benim kişisel görüşüm, katılırsınız katılmazsınız. 35 yıl bu vatana hizmet etmiş bir asker kızı olarak ve de üniversite eğitimini tamamlar tamamlamaz, vatana hizmet için Tekirdağ’da askerlik yemini yapan bir evladın annesi olarak, ben bedelli askerlik konusuna hiçbir zaman sıcak bakmadım bakmam da. Özellikle de, aylardır sınırda vatan uğruna terörle mücadele eden ve bu kutsal görevde  şehit düşerek, vatan toprağına emanet edilen şehitlerimizin, evlatlarımızın, kınalı kuzularımızın  yüreklerimizi kor gibi yaktığı bu günlerde.  Bedelli askerlik neden?

 

                                      *******

Evet bi parça zülfiyare dokunduktan sonra, gelelim milyonlarca gencin merakla beklediği  bedelli askerlik ile ilgili konuya. 24 Haziran seçimleri öncesi bedelli askerlik gündem konusu olmuş bekleyenleri heyecanlandırmıştı malumunuz. Seçim sonrası da, yine ülkenin ana gündem maddesi olarak belirlendi. Temmuz ayında çıkar mı, Ekim ayına sarkar mı soruları ana haberlerde sıkça yer alır oldu. Önce beyan edeyim, çıkacaksa çıksın, yaş belli bedeli belli. Yani son kulis haberlerine göre.

                                               *******

Öne çıkan kriter belli, buna göre 26 yaş ve 20 bin lira bedel!. Ayrıca, yine kesinleşen bir bilgi olmayan kulislere göre, eğer 25 yaş kriteri belirlenirse, 6 milyon kişiden yüzde 93’ü bedelli askerlikten faydalanabilecek. Belirlenen rakam ise, 15 bin lira gibi. Ama yine altını çizmek gerekir henüz kesinleşmiş bir bilgi değil. Oysa yaklaşık 5-6 milyon genç, askerlik sorunuyla boğuşuyor ve gözü kulağı Ankara’da bedelliyi bekliyor. Tabii rakam her yıl hızla artarak.  Bu arada Başkentte çalışmalar hala titizlikle devam ediyor.               

                                               ******

Şimdi, bedelli askerlik konusunu bir de tersten okursak, sorunlu gençler de vardır elbette. Ne bileyim ben, bedelli için zorunluluğu vardır, aklımıza gelen gelmeyen. Ama bir de zorunlu olmayıp da, kışlayı sorun yapanlar var ya.. İşte bu akıl, bana ters gelen. Geçenlerde ana haberde izliyorum, konu malum bedelli askerlik. Sokağa mikrofon uzatılıyor, soru şu ‘bedelli kesinleşirse nasıl ödersiniz’. Bir annenin yanıtı dikkatimi çeken ‘ Maddi gücümüz yeterli değil ama kredi çekip, oğlumu bedelliden yararlandıracağız’. Vatan sağ olsun. 

                                               *******

Vatan borcunun bedeli de olmaz kredisi de hanım.  Vatan borcu namus borcudur  ödenir. Biz böyle belledik, böyle belleteceğiz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres