SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Beklemeye değdi mi?
Antalya Ekspres

Daha belli değil. Kimisi ‘emekli yine açlığa mahkûm edildi’ diyor, kimisi ‘Allah devlete zeval vermesin’ diyor, kimisi de ‘ya sabır’ çekiyor. Yani daha belli değil. Belli olan, TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyon oranı, yüzde 11.84 inandırıcı mı? Hadi canım sen de!

* * *

Milyonlarca emeklinin büyük bir heyecanla beklediği 2020 maaş zammı belli oldu. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından uzunca süredir açıklanması beklenen enflasyon rakamları da belli oldu. Ve de Aralık ayı enflasyonu yüzde 11.84 olarak açıklandı. Rakamlar ardı ardına sıralanırken, gelelim emeklilerin artan maaş oranlarına. Neymiş; memur ve memur emeklisi yüzde 5.49 oranında zam aldı, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise yüzde 6.49 oranında zam aldı.

* * *

Hal böyle olunca bu oranların maaşlara rakam olarak nasıl yansıyacağı emeklinin gündemine oturdu. Peki, emekli maaşlarına ne kadar zam yapıldı? Memur emeklisi Ocak ayı maaşını artmış olarak aldı cebine koydu. Ama SSK emeklisi beklemede. Ayın ortalarında o da maaşını alıp cüzdanına koyacak da ne olacak. Derlesen toplasan yüz küsur liralık bir artış. Paranın satın alma gücünün hızla düştüğü 2019 senesinde emekli geçinemez hale geldi. Özellikle de temel gıdada, kağıt üzerindeki enflasyonu dörde beşe katlayan onlarca gıda var. Fazla uzağa gitmeye gerek yok, alın beyaz peyniri,  tereyağını, sütünü, yoğurdunu kısacası süt ürünlerini. Orana vurursanız yüzde 35’lere varan bir artış. Kırmızı eti ve mamullerini saymamaya bile gerek yok. Alınan emekli maaşı mutfak masrafına bile yetmez oldu. Sonuç mu; maaş bitti gıda yok. Yani emeklinin beklentisi yine boşa çıktı.

* * *

Peki, 2020’nin ilk günlerinde bir şeyler değişti mi? Değişti ya, zamlar. Yağmur gibi üzerimize yağıyor. Ev kiraları arttı. Motorlu taşıt vergileri, ehliyet ücretleri, pasaport harçları, damga vergileri ve dahi trafik cezaları. Hem de öyle böyle değil hatırı sayılır rakamlar. Ha bir de, motorinin litre fiyatına zam yapıldı. Önümüzdeki günlerde de zamların devam edeceği üç aşağı beş yukarı belli.

* * *

Neymiş, resmi enflasyon yüzde 11.84’müş. Yaşanılan gerçek enflasyon neymiş. Rakamlar, kira, fatura ve gıda arasında gidip geliyor. Maaş, ay 10-15 deyince bitiyor. Sonrasında gelsin kredi kartı sarmalı. Lafı fazla uzatmayalım, ne de olsa emekli aylıkları zamlandı!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres