SON HABERLER :
Pandeminin gizli savaşçıları Otel deposunda 9 bin 51 şişe sahte içki Serada Tayland kabağı üretti Konyaaltı Belediyesi Kadın Hentbol takımı tempo yükseltti Takımda tempo artışı
Beyinler göç ediyor!
Antalya Ekspres

Olacağı buydu. İşsizlik, gelecek kaygısı ve uçup giden umutlar, gençlerin gözünü yurt dışına çevirmesine neden oluyor. En vahimi de, beyin göçünün liselilere kadar inmesi oluyor tabii.  Özellikle de yabancı dilde eğitim yapan liselerden mezun öğrencilerin yaklaşık yarısı, yurt dışındaki üniversitelere başvuruyor. Ve dahası, bu sayının hızla artıyor olması. Haydi, buyurun beyler, genç beyinler göçüyor. Ankara bu göçü tersine çevirebilir mi? Ihhh.

                                      * * *

Beyinler göçüyor, ülkemize yazık oluyor. Beyin göçünün ülkemiz için ne kadar önemli bir sorun olduğu, su götürmez bir gerçek bunu hepimiz biliyoruz. Ama bilmediğimiz ve gözden kaçırdığımız nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin lise mezunu öğrencilerini bile beyin göçüyle kaybettiği. Son istatistikler bunu gösteriyormuş. Oysaki ülkeyi terk etmeye en yatkın kesim üniversite mezunlarıydı. Elbette bir zamanlar. Ancak gelecek kaygısı liselilere kadar inince, öğrenciler de kepleri havaya, kendilerini de yurt dışına atıyor.

                                               * * *

Şöyle diyebiliriz mesela ‘liseliler de artık rotayı yurtdışına kırıyor.’ Maalesef beyin göçü ile nitelikli gençlerin ülkelerini terk etmesi, geleceğimizin de derinden etkilenmesi anlamına gelmiyor mu? Ülkemiz için büyük bir risk teşkil etmiyor mu? Ve de ne yazık ki, istatistikî rakamlar, Türkiye’nin özellikle de son birkaç yıldır ciddi oranda beyin göçü verdiğini ve bunun da her geçen gün biraz daha derinleştiğini gösteriyor. Durum vahim ötesi, geleceğimiz olan gençlerimiz elimizden kayıp gidiyor. Ve bizler lise dönemindeki gençlerimizi beyin göçüyle kaybediyoruz, ciddi şekilde tedirgin olmalıyız beyler. 

                                               * * *

Uzman görüşler, ağırlıklı olarak yabancı dilde eğitim veren liselerden mezun olan öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelere başvurduklarını ve eğitim için yurtdışına gitmek isteyen gençlerin oranının geçen yıla göre yüzde 35 arttığını hatırlatıyor. Yine maalesef.

                                               * * *

Elbette gençlerin korkusu işsizlik. Yaşamın giderek ağırlaşması, zorlaşan ekonomik koşullar, tükenen sistem ve gelecek endişesi. Onlar bu kaygılarla ülkesini terk ederken, geride kalanlar ise onlara bir gelecek veremedikleri için kahrediyor olmalı. Ama bunun tek etkisi sosyokültürel olmaz, aynı zamanda ekonomik etkileri de olur.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres