SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Beynimiz yandı!
Antalya Ekspres

Hesaplayabileniniz var mı elektriğe kaçıncı zam geldi?  EPDK sessiz sedasız yine zam yaptı ama bu kez yüzde 14.9, yüzde 15 değil! Rutinde elektrik fiyatları için 3 ayda bir tarife yenileyen Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, yenilemeyi ayda bire düşürdü. 2019’u kapatmadan elektrik fiyatları bir kez daha arttırılarak 365 günde elektriğe yüzde 32 zam yapılmış. Doğalgaza da son bir yıl içinde tam 5 kez yapılmış, çift haneli bir zam da yoldaymış. Pehlivan tefrikası gibi!

* * *

Tüketicini beyni yandı. Benim yurdum insanı artık elektriğe ve doğalgaza ne kadar zam geldiğini hesaplayamıyor bile. Sadece bir aylık sürece bakarsak, 1 ay içinde konutlarda kullanılan doğalgaz toplamda yüzde 18, elektrik ise yaklaşık yüzde 25 zamlanmış. Toplamda 10 defa mı 15 defa mı zam haberi aldık hatırlamıyoruz. Bizim hatırladığımız faturayı zamanında ödemek.

* * *

Genelde gece yarısı alınan zam haberini bu kez akşam saatlerinde aldık. Neyse ki elektriğe yapılan Ekim ayı zammı yüzde 14.9. Allah muhafaza yüzde 15 de olabilirdi.  Eylül ayında alığımız zam haberi gibi mesela.  Hal böyle olunca, vatandaşlar da artık elektrik düğmesine, kombiye, prize falan dokunmama kararı aldı, prensip kararı..Zira son bir yılda doğalgaz ve elektriğe ard arda zamlar geldi sayısını unuttuğumuz. Kimi zamlara alıştı bağışıklık kazandı, kimi alışamadı. Alışmak istemeyenler de soruyor ‘ yerel seçimden önce yok denen zam dalgasının nedeni ne’?

* * *

Bakınız ilgili kurumların verilerine göre, yeni zamla birlikte dokuz ayda konutlardaki elektrik fiyatlarındaki artış yüzde 37 olmuş. Son iki yılda yapılan zam toplamı ise yüzde 70’i geçmiş. El insaf. Tencereyi kaynatmayı giderek zorlaştıran elektrik ve doğalgaz zamları en çok dar gelirli haneleri zorlayacak. Zira, zaten dar gelirli vatandaşın ödemekte zorlandığı elektrik ve doğalgaz faturaları son zamlarla daha da kabaracak. Ve dahi gidişata bakılırsa bu zamlar elbette son olmayacak. İhtimal Ekim ayının sonu veya Kasım’ın başı. Bekle gör misali.

* * *

Şimdilerde vatandaş zaten beklemede. Elektriğe zam geldi ya, ardından iğneden ipliğe zam haberlerini zamanlı zamansız alırız. Benzindi, mazottu, etti, kuru bakliyattı falan. Maaşlar da kabaran faturalar karşısında erir gider. Sonrası mı; sonrası kredi kartı sarmalı.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres