SON HABERLER :
Antalya'da kaçakçılık operasyonu Oğlu için feryat etti Kurban kesimi randevu sistemiyle olacak Cezaevinden virüs izniyle çıkan genç ölü bulundu Konyaaltı'da THM Korosu esintisi
Bir dönem sona erdi!
Antalya Ekspres

Ve de faytonlar tarih oldu. Karar, Antalyalıyı da hayvanseverleri de sevindirdi. Konu aylarca konuşuldu tartışıldı, bugün yarın derken uygulama nihayet hayata geçirildi. Faytonlar kaldırıldı. Yerel yönetimin kararına en çok sevinen de zavallı atlar olmuştur mutlak. Özellikle de yaz aylarında 45-50 dereceye ulaşan sarı sıcağın altında saatlerce ayakta bekleyen, salladıkları kuyruklarıyla sinekleri kovalayan, bakımsızlıktan sıskası çıkmış atlar duacı olmuştur. Onlar şimdi yeni evleri, hayvanat bahçesinde yılların yorgunluğunu atıyor olmalılar. Kim bilir  ‘yüreğimdeki yılkı’ diyorlardır belki de!

* * *

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ‘faytonlar kaldırılacak’ dedi ve kaldırıldı. Karara faytoncular kızdı, tepki gösterdi. Peki, evine ekmeğini faytonu sayesinde götüren faytoncu işsiz mi kaldı, mağdur mu edildi? Bilinen o ki hayır.  Başkan, faytonculara belediyede istihdam sağlanacağını söylemedi mi söyledi. O zaman yeni işiniz hayırlı uğurlu olsun, bu kekre dünyada!

* * *

Gelelim konunun hijyen yönüne. Faytonların hareket noktası olan Saat Kulesi meydanının çekilmez kokusuna. Bir taraftan hayvanların dışkı kokusu, diğer yandan hem atlara hem insanlara musallat olan kara sinekler, meydanın makus kaderi olmuştu.

* * *

Sonuç olarak, hafta başından itibaren fayton faaliyetlerinin durdurulması ve trafikten men edilmesi kararı Antalya’ya iyi geldi.

* * *

Dedikten sonra, bir süredir dikkatimden kaçmayan bir konudan söz etmek istiyorum. Işıklar Caddesi, kentin gözde mekanlarından biri. Ama ne var ki uzun bir süreden beri cadde kendi haline terk edilmiş görünümünde. Caddenin tam da ortasında uzanan yeşil alan bakımsızlık nedeniyle sararmış, sulanmayan çiçekler solmuş gitmiş. Kentlilik bilincinden uzak olan halkımızın attığı kağıt, simit, poğaça artıklarına da mekan olmuş sözde yeşil alan.  

* * *

Atatürk Evi’nin tam karşısı, bizim nostalji tramvayın durağı. Rayların üzeri ve araları sigara izmariti ve atıklar ile dolmuş. Temizlik işçilerini de göremiyorum. Yok olmuşlar. Esnaf, dükkanının önünü süpürüyor haydi çöpler rayların üzerine. Mekanik çöp süpüren bir aracı vardı belediyenin. Sıkça bir aşağı bir yukarı çöpleri yutar giderdi. O da yok olmuş son zamanlarda görünmüyor. Haa bir de ‘Hoş Geldin Şehr-i Ramazan’ pankartı ve ramazan etkinliği nedeniyle düzenlenen konser afişleri halen duruyor. Hani diyorum mübarek Ramazan geldi geçti, Bayram da bitti de...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres