SON HABERLER :
Kepez'de 2+1 satılık daire icradan satılacak Konyaaltı'da 3+1 satılık daire icradan satılacak Muratpaşa'da 2+1 satılık daire icradan satılacak Antalyaspor - Trabzonspor: 1-1 Eşine şiddet uygulayan koca serbest bırakıldı
Bir garip denklem!
Antalya Ekspres

Evet tam da bu. Pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları. Hani şu salgında iş gücü piyasasının düştüğü, kepenklerin indiği, çalışanların işsiz kaldığı dönem var ya; daha geride bırakmış değiliz tam da göbeğinde yaşıyoruz. Ama Türkiye İstatistik Kurumu, işsizlik oranının yüzde 13’lere düştüğünü açıklıyor. Yani salgına karşın, memlekete işsizlik oranı düşüyor. Gel de inan… Peki, geniş işsizlik tablosu neymiş, yüzde 39 küsur yani yüzde 40.

*** 

Kısacası TÜİK’e göre işsizlik azaldı. İyi de salgında istihdam ve iş gününe katılım düşerken, işsizlik oranı nasıl oluyor da düşüyor heyhat. Ekonomistler bile bu garip denklemi çözemiyor. Demek ki, TÜİK’in gerçeği ile memleket gerçeği pek örtüşmüyor. Ve de sokak öyle demiyor. İşte, İş-Kur bile iş bulamıyormuş, işsiz de iş aramaktan vaz geçer olmuş. Dahası işsiz genç sayısı, istikrarlı şekilde artmaya devam ediyormuş. Bunu bilmek için istatistiki verilere pek de ihtiyaç yok hani. Her şey göz önünde. Çevredeki olup biteni, gözlemlemek gençlerle iletişim kurmak yeterli. Yalpalayan ve duran ekonomi, yaşanan korona salgını, yarının hesabını yapamayan patron, basılan fren ile birlikte çalışana gösterilen kapı. Sonuçta da hızla artan işsizlik.

***

Halkın ekonomisine gelince, yeni dönem başladı derdin de borcun da kapısı aralandı. Aylarca duran üretmeyen ekonomi, esnafını sıkışıp kaldığı maddi darboğaz, katlanarak büyüyen borç harç... Herkes bir beklenti içine girdi ama umutlu, ama umutsuz. Hoop, bankaların kredi faizlerini aşağıya çektiği açıklandı. Derde derman olsun(!) diye verilen düşük faizli krediler. Zaten kredi borcu olan ve ödeyemeyen milyonlarca vatandaş, bu kredilere ne kadar itibar eder? Krediyi çekip geçici bir rahatlamayı göze alır, geleceğini de borçlandırır mı bilinmez. Ama şu var ki, krediyi çekmeden önce inceden inceye düşünmeli.

***

Velhasıl-ı kelam, vatandaşın sıkıntısı da büyük, çilesi de. Kart limitleri gibi umutlar da tükendi gitti. Sağlığı vurup talan eden korona belası, pek çok insanın bütçesini de tepe taklak etti. Milyonlarla ifade edilen işsizlik, eve para girememesi, ödenemeyen borçlar, patlayan kredi kartları, borçla gelen ayın sonu. Tam bir açmaz. İşte halkın ekonomisi ve de memleket gerçeği…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres