SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Ölümden dönen annenin isyanı Sahiller tıklım tıklım Tiyatro buluşmaları sona erdi 20 bin haneye doğalgaz müjdesi
Birazda ironi yapalım!
Antalya Ekspres

‘Eğitim maratonu başladı. Ders zili çaldı’ gibi cümleler kurmayacağım. 2019-2020 eğitim öğretim yılının bu hafta başladığını sağır sultan bile biliyor. Peki bilinmeyen var mı? Belki, mesela çocuklar yeni eğitim öğretim yılında yapılan ve de muhtemelen yapılacak olan değişikliklerden ne kadar haberdar? Bu yıl sınav stresleri kaça katlayacak? Yine beyinleri test, mideleri tostla doldurulacak. Yeni eğitim yılına başlarken belki de akıllarında bir sürü deli soru var.

* * *

Ne güzel tatilin keyfini keyiflerince sürüyorlardı. Belki bir hafta daha sürdüreceklerdi ama olmadı. Yeni eğitim modeli devreye girince, okullar erken açıldı. Kardan zarar. İşin yoksa sabahın ilk ışıklarıyla uyan, servise yetişme kaygısıyla apar topar evden çık, uykunun geri kalanını serviste kestirerek devam et. O dersten çık, bu derse gir. Yazılısı, sözlüsü, sınavı mınavı, işiniz zor sahiden. Ben sizi anlıyorum çocuklar.

* * *

Yaz tatili uzun sürdü. Alışmışlardı rehavete, ne vardı da açıldı sanki? Şunun şurasında tatil yapıyorlardı gönüllerince. Şimdi başlasın eğitim maratonu, çekilir mi? Dersti, sınavlardı nasıl da sıkıcı! Sadece ders çalışmak mı? Ya o, yok LGS, YKS, TYT, ÖSS gibi adı sanı da her yıl değişen sınavlara hazırlanma derdi. İşin yoksa sayfalar dolusu test çöz. Ya kazanamazsan? Başka bahara. Sen boş ver yaşının güzelliğini yaşa bence!

* * *

Bu arada Bakanlık, tatil ve okul zamanlarının daha verimli hale gelmesi için yeni bir eğitim öğretim takvimi hazırlamış. Neymiş bu, sizin 13 haftalık yaz tatili süreniz, öğrenme motivasyonunuz daha fazla yok olmasın diye 11 haftaya düşürmüş. Ama yaz tatilinden çalınan 2 hafta ise, Nisan ve Kasım aylarında size birer haftalık ara tatil olarak dönmüş. Tabii bundan hepinizin haberi vardır değil mi? Adı üstünde tatil. Zamanın ne önemi var. Ama bakın bu pek de tatile benzemiyor gibi. Neden mi; ara tatillerde öyle yan gelip yatmak yok. Yıl içinde öğrendiklerinizi kontrol edecek öğrendiklerinizi derinleştirecekmişsiniz. Yine ders çalışılacak yani. Oldu mu ya! Olmadı tabii, ben sizi anlıyorum çocuklar. Ama siz de beni anlayın. Siz bu ülkenin geleceğisiniz. Okuyun adam olun...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres