SON HABERLER :
Kış kilosuna yazın elveda Meme estetiğinde nano teknolojisi Bu sorulara yanıtınız ‘evet’se doktora gidin Otomobilin çarptığı köpek kurtarılamadı Berberoğlu’na son görev
Bizden biri de!
Antalya Ekspres

Çoğumuz biliyoruz ki ‘Organ Bağışı Haftası’ndayız. Ve yine çoğumuz biliyoruz ki, organların hayata bağışlanması çok önemli. Konuya girmeden önce geçtiğimiz aylarda genç yaşta yaşamını kaybeden meslektaşımız sevgili Ümit Zehir’in, sağlığında organlarını bağışlayarak üç kişiye yaşam verdiğini, bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak istiyorum. Ümit’in bu örnek davranışı bizleri çok fazla duygulandırmıştı. Işıklarda uyu sevgili Ümit.

 

* * *

Evet biraz önce de söz ettiğim gibi, Organ Bağışı Haftası’ndayız. Ve maalesef organ bağışı konusunda çok gerilerdeyiz. Bu yetersizlik, ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biri olarak görülüyor. Bakınız son verilere göre yaklaşık 25 bin kişi organ nakli olabilmek için sıra bekliyor. Sıra beklerken hayatlarını kaybedenlerin sayısını telaffuz bile etmek istemiyorum. Ve de organ nakli bekleyen hasta sayısı, her geçen yıl giderek artıyor. Bu durumda, organ bağışının artması için toplumda bireylere önemli görevler düşmüyor mu?

* * *

Genelde insanlar, hayattayken organlarının bir parçasını yakınlarına veya sevdikleri kişiye vermekten çekinmiyor. Ama kişinin hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine henüz yaşarken pek de sıcak bakmıyor. Oysa yaşamını kaybeden bir insan, organlarını bağışlayarak birçok hastaya sağlıklı bir yaşam armağan edebilir. Organların, umutla bekleyen kişilere yani hayata bağışlanması gerekmiyor mu? Elbette bu davranış yüce bir gönüllülük işi. Dolayısıyla hiç kimsenin organ bağışı için zorlanması da mümkün değil, organ bağışı sürecinin tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğunu biliyoruz tabii.

* * *

Organ bağışı düşüncesi bazı kişilere soğuk gelebilir, Hani dedik ya, ülke olarak organ bağışı konusunda bir hayli geriyiz diye. Mesela konuya farklı bir açıdan bakılabilir. Nedir bu, organ nakli bekleyen kişiler ve aileler ile empati kurulabilir. Zira gün gelir bizler de, sizler de organ nakline muhtaç olabiliriz. Unutulmamalı ki; bir gün organa ihtiyaç duyma ihtimali, organ bağışlama ihtimalinden daha yüksek olabilir. Organ nakilleri, insanların yaşama tutunmasını sağlayan, sihirli bir dokunuş değil midir? O halde hassasiyetimizin bam teline basalım ve uzmanların ‘Herkesi hayatı paylaşmaya davet ediyoruz’ çağrısını önemseyelim. Sağlıcakla kalın.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres