SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
Boğa spermi ithalatı başlıyor!
Antalya Ekspres

 

 

Hoppalaa! İthal etten sonra şimdi de tüp boğa ithal edilecekmiş. Yani canlı hayvan yerine boğa spermi ithal edecekmiş benim yorgun ülkem. Tarım Bakanlığı ithal boğa spermi için izni vermiş bile. Amaç, et ve süt kalitesini arttırmakmış. Bakanlık 36 farklı firmaya, 4 milyon bilmem kaç bin doz dondurulmuş boğa spermi ile 96 doz aygır spermi ithalatı iznini vermiş. Damızlık boğa sperm bankları hayırlı uğurlu olsun!

* * *

Peki nereden ithal edilecekmiş bu boğa sperması, embriyo (bir yavrunun ilk hali), damızlık hayvan ve suni tohumlama malzemeleri gibi ürünler? Kadim dostumuz Amerika’dan, Hollanda’dan, Almanya’dan ve dahi İtalya’dan ithal edilecekmiş. Amaç da verimi arttırmakmış. İyi de bizim boğalara ne oldu ki? Üstün verim özelliklerine sahip ineklerimiz, neden donör olacak. Pek anlamadım da hani bir sorayım dedim.

* * *

Bizim yerli boğaların tıbbi olarak sorunları mı var acaba. İthal ve yerli sperma üretiminde hedef nedir? Demem o ki üreticiler canlı hayvan ithalinin, hayvancılığı olumsuz yönde etkilediğinden yakınıyordu ya, şimdi canlı hayvan yerine boğa spermi ithal edilmesi, yerli üreticiyi etkiler mi, nasıl yansır gibi sorular geliyor akla.  

* * *

Bu arada Türkiye, Amerika’dan süt ürünleri ithalatı da yapacakmış. Hatta ithalat başlıyormuş. İyi de bu süt ürünleri ithalatı 3 yıl önce durdurulmamış mıydı, şimdi neden yeniden başlıyor ki bir bileniniz var mı?  Süt ürünleri denilince benim aklıma peynir, yoğurt, tereyağı vs. geliyor. O zaman soru şu, süt ürünleri ithalatı, yerli üreticiyi zorlar mı zorlar. O halde neden süt ürünleri ithal ediliyor?

* * *

Ben bu ithalat konusuna takık durumdayım. Gerçi ithalat da bizim görüşlerimizi takmaz. Doğrudur takmaz, ama eğri olan bir şey var, neden yerli üretim ve üretici öteleniyor. Bir sıkıntı varsa yerli üretici desteklenmeli, üretim arttırılmalı diye düşünenlerdenim. Tarım politikaları, ithal yerine yerli üretime ağırlık verip önemsemeli diyorum. Ve ben de bu ülkenin bir vatandaşı olarak böyle düşünüyorum. Benim üreticimin ürettiği ürünleri tüketmek istiyorum suç mu?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres