SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Borsa misali!
Antalya Ekspres

Asgari Ücret Komisyonu’nda teklif gören rakamlar, bir inip bir çıkıyor. İlk toplantı 2 bin 578 TL ile başladı, ikinci pazarlıkta 3 bin 200 TL teklif edildi, üçüncü görüşmede ise ‘2 bin 331 TL olmalı’ dendi. Rakamlar borsa gibi inip çıkarken milyonlarca çalışan da gelecek hafta yapılması beklenen dördüncü toplantıya odaklandı. Ve de ‘asgari ücret 2020’de ne olacak’ sorusu hala devam ediyor.

* * *

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını tartışadursun, TÜİK, üçüncü toplantıda asgari ücretin hesabını yapmış bile. 2020 yılı için ücret 2 bin 331 TL net. Dillendirilen rakamlar elbette beklentinin çok altında. Adil mi değil. Uzmanlar, görüş belirtirken ‘asgari ücretlinin gıda enflasyonu yüzde 40’ın altında değil’ diyor. Yani Komisyon ne yapıp edip dar gelirlinin 2020 asgari ücretini belirlerken onun refah seviyesini inceden inceye hesaplamalı. Aksi halde yine kimsenin karnı doymayacak.

* * *

Asgari ücret 2020 zammı ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaş tarafından yakından takip edilirken yine uzmanlara göre, asgari ücretin 2 bin 500 liranın altında olması çok muhtemelmiş. Fakirleşiyor muyuz ne? Yapılan üçüncü pazarlıklarda bir işçinin gıda harcama rakamı hesap edildi ve de asgari ücret 2 bin 500 olarak telaffuz edildi. Ama gelecek hafta yapılacak dördüncü toplantıda ne çıkar o da sürpriz. Bu rakamın da altına düşebilirmiş.

* * *

Evet asgari ücrette üçüncü toplantıdan da yüz güldüren bir rakam çıkmadı. Son viraj niteliğinde olan dördüncü toplantı sonucu yakından takip ediliyor. Komisyonun son toplantısı, bir işçinin yaşamsal faaliyetleri ile gıda harcama rakamlarının paylaşılıp, asgari ücretin telaffuz edilmesi açısından oldukça önemli. Bu arada vatandaş ise, 2020 asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtını arıyor. Ve de netleşecek rakamı dört gözle bekliyor. Hadi ama beyler.

* * *  

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yaptığı üç toplantı ile 2020 zammını ölçüp biçerken asgari ücretin şu anda ne kadar olduğunu hatırlayalım mı? Hepimizin bildiği gibi seçimlerin de olduğu geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 26 oranında zam yapılmıştı, ha bir de küsuratı vardı. Ve 2019’un asgari ücreti net 2 bin 20 lira olmuştu. Şimdi de 2 bin 500’ün altında olursa parmak hesabı ile bu rakam ne İsa’ya yarar ne de Musa’ya.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres