SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
Bu ne yaman çaresizlik!
Antalya Ekspres

Bu günler bildiğimiz günler değil. Bir yanda salgın, diğer yanda parasızlık. İşini ve gelirini kaybedenler hepten çaresiz. Evde kalıp virüs belasından mı korunsun, eve ekmek getirmek için olmayan işin peşinden mi dolansın. İki seçenek sunuyor sanki korona virüs ‘ya evde aç kal, ya da iş ara korona ol’. Bizi sağlığımızla tehdit edip, hayatı kabusa çeviren bu baş belası, çarelerimizi de tüketiyor. Bu ne yaman çaresizlik.

***

Firmalar kapandı, işsiz sayısı katlandı. Şimdi işini gelirini kaybeden çalışanlarişsizlik maaşı için İşkur kapılarına dayanıyor. İşsiz kalanlar ne yapıyor ne yapıyor iş bulabilmek, eve ekmek götürebilmek için yeniden sokağa çıkıyor. Sokaktalar ve çaresizler. Virüsle beraber ekonomi de çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bundan böyle hiçbirşey eskisigibi olmayacak mı? Güçlü etki, kalıcı olur mu? Kaygılarımız büyük.

***

Ödenecek kiralar, faturalar, hastalıklar sağlıklar derken, geçim için para olmazsa olmaz. Peki, çözüm önerisi nedir? Ankara, destek paketleri hazırlıyor. Siyasiler önerilerini sıralıyor. Tabii çözümün adresi ‘Devlet Baba’. Ülkemizin şu virüs illetinden kurtuluncaya kadar kişi başına her ay 500 TL verilmesi tavsiye ediliyor. Birdiğer tavsiye ‘bin TL verilmeli’diyor. ‘Yok hayır, her yoksul aileye asgari 2 bin TL ödenmeli’ deniliyor. Veya gelir düzeyine bakılmaksızın her aileye bin TL nakdi yardım yapılması öneriliyor. İş dünyası ise virüs nedeniyle karantina altında bulunanlara ve ailelerine ‘nakdi yardım’ diyor.

***

Peki, üretici ne istiyor? Nisan, Mayıs ekim dönemi. Geldi çattı. Önünü göremeyen çiftçi, ekim yapamıyor. Eee ekim olmazsa hasat olmaz, hasat yapılmazsa ürün olmaz.  Çiftçi, tarım girdileri konusunda destek istiyor. Bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçlarının faizsiz ertelenmesini istiyor. Üretici birlikleri ‘önlem alınmazsa yaz aylarından itibaren büyük sıkıntılar olur’ diye kapıdaki felaketin uyarısını yapıyor.

***

Düz mantıkla bakalım, piyasanın arz-talep dengesi bozuldu. Sebze meyve fiyatları düştü hem de öyle böyle değil. Pazar kültürübilebozuldu. ‘Seçmece’diye avazlanan pazarcı ‘teker teker gelin’ diye bağırıyor. Elbette, pazar yerlerine getirilen yasaklarla birlikte, pazar alışverişine gidenlerin sayısı da yok denecek kadar az. Hal böyle olunca üretici de ‘tarlayı eksem mi ekmesem mi’ ikilemi yaşıyor. Öyle de olsa böyle deolsa, bu sorumluluk sürecini, sorumluluk bilinci içerisinde sürdüreceğiz. Taa ki, bu virüs belasından sıyrılıncaya kadar...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres