SON HABERLER :
Korona virüste son durum Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı
Bütünün parçası!
Antalya Ekspres

Antalya sanata doymuyor. Ardı ardına düzenlenen uluslararası düzeydeki festivallere ev sahipliği yapıyor, adını Avrupa’ya duyurmuş değerli sanatçıları ağırlıyor. Yetmiyor kültür- sanat dalında ki etkinliklere de damgasını vurarak kendini taçlandırıyor. Antalyalıya da, Antalya’ya ayak uydurmak ve kentte düzenlenen sanatsal etkinlikleri kaçırmamak için gündemi sıkı takip etmek kalıyor. ‘Bu da benim vizyonum’ diyen Antalya, kimliğinden de hiç taviz vermiyor. Haklı gurur.           

* * *

Dedikten sonra gelelim ‘Bütünün Parçası’na. İstanbullu ressam Elif Tutka’nın, Art Mim binasında ki,  PK Tasarım Dükkanı’nda açtığı kişisel resim sergisinin adı bütünün parçası. Serginim açılışına davetliydim, elbette icabet ettim. Ama itiraf etmeliyim ki, serginin adı çok ilgimi çekmişti. Yanılmamışım.

* * *

Sanat eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde alan Elif Tutka, tuval üzerine akrilik ve yağlıboya tekniklerini kullanıyor. Sergi salonunda yer alan devasa tabloların karşısında, mıh gibi çakıldım. Soyut kavram ile somut ögeleri farklı bir bakış açısıyla tuvale yansıtmış Tutka. Hemen tüm tablolar,  sanatseverlerin göz hapsinde sanki.

* * *

Tablonun adı Pasiflora. Etkiledi beni ve doğruca genç ressamın yanında aldım soluğu. Tuvalin karşındaki çağrışımları ve tarzını sordum. Cevap mı ‘Optik kurgularla doğada var olan ögeleri birleştirerek, insanoğlunun doğayla olan ilişkisini, somut bir bakış açısıyla eserlerime yansıtıyorum’. Söylediklerini dinlerken anlamaya çalışıyorum ressam Tutka’yı. Yeni nesilin sanat anlayışı da çok farklı. İlgim giderek yoğunlaşıyor.

* * *

Sanatçı, var oluş ve yok oluş kavramlarını insan ve doğanın uzun soluklu ilişkisi üzerinden yorumluyor. Çalışmalarında akrilik ve yağlıboya tekniklerini kullanan Tutka, İstanbul’da açtığı ilk kişisel resim sergisi ‘Müdahil’ in yanı sıra, bir çok karma sergide yer alarak eserleriyle sanatseverlerin beğenisini toplamış. Ayrıca dokuz ünlü oyuncu işbirliğiyle bir enstalasyon geçekleştirerek sanatta farkındalık yaratmış. Elif Tutka, geçen yıl da farklı disiplinleri bir araya getirerek eserlerini ‘simurg şem-ü pervane’ adlı tiyatro oyunu ile birlikte sergilemiş. Ve de eserleri yerli yabancı bir çok seçkin koleksiyona girmiş.

* * *

Açtığı kişisel sergide, eserlerinin yanı sıra sanatseverlerin de ilgi odağı olan Tutka, çalışmalarını İstanbul’da ki atölyesinde devam ettiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres