SON HABERLER :
Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı Korona günlerinde 51 kişilik parti 'Vakit yardımlaşma vakti' Turizm sezonu Rusya ve Doğu Avrupa ile açılacak
Çağ teknoloji tutku antika!
Antalya Ekspres

Bir dost, ismi lazım değil. Yaşı genç, ruhu asar-i atika. Tutkusu klasik otomobiller, harcanan avuç dolusu para. Yani pahalı hobi. Düşündüm de kimi eve ekmek götürme derdinde, kimisi de klasik otomobil derdinde. Peki yadırgadım mı ehh. Ama tabii paşa gönül bilir.

* * *

Döşemealtı’nda bir hangar. Bir avuç klasik otomobilin arasında nostalji yaşıyorum adeta.  İlk bakışta bana hurda gibi geliyor. Ama cahilliğimden elbette. Ahı gitmiş vahı kalmış! Klasik otomobiller bana, ben onlara bakıyorum. Demek ki ekonomik açıdan belli bir noktaya gelen insanların tatmin olma çıtaları da kazançlarıyla doğru orantılı olarak yükseliyor, arayışlar başlıyor. Kazanç seviyesi yükseldikçe sıra hobilere, koleksiyonlara falan geliyor. Elbette onların bu tutkularını pek anlayamıyorum, anlamaya çalışsam da.

* * *

Yaşlı olsalar da estetik olarak oldukça afili şekilli görünüyorlar. Ve de bu pahalı hobi, gittikçe yaygınlaşan bir merak olmuş. Ama işte buraya bir virgül atmak gerekiyor. Zira klasik otomobilin bir orijinallik ölçüsü varmış. Hani meraklılarına uyarı. Eğer siz de klasik otomobile merak saldıysanız, el sıkışmadan önce ince eleyip sık dokumanız gerekiyormuş. Yoksa elde kalan sadece bir hurda yığını olurmuş. Bunu koleksiyoncular söylüyor. Peki klasik otomobil ile antika otomobil arasındaki ince çizgi neymiş?

* * *

Bakınız, bir otomobilin klasik veya antika olabilmesi için kriterler neler. Dünya Klasik Otomobil Federasyonu, 30 yaşını geçmiş tüm araçların klasik kategorisinde değerlendirilebileceğini belirtiyormuş. Antika otomobiller ise en az 75 yıllık geçmişe sahip olan ve tümüyle orijinalliğini koruyan otomobiller olarak kabul görüyormuş. Ayrıca antika otomobiller, dünyada çok nadir ve az sayıda üretilen otomobillermiş. Aklıma şu soru da takılmıyor değil, her eski otomobil klasik mi? Mesela zamanın birinde üretilip, az da olsa halen kullanılan Murat 124 gibi! Gülümsetiyor değil mi?

                                      * * *

Hangarda tanıştığım bu klasik otomobiller, bugün trafiğe de çıkıyor yıllık vergileri de ödeniyormuş. Yanılıyorsam düzeltin, eski araçların vergiden muaf olduğunu hatırlıyorum sanki. Her neyse, ilk bakışta bana hurda yığını gibi görünen ve avuç avuç para harcanan bu pahalı tutkunun bir garip hikayesi de böyle.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres