SON HABERLER :
Tezgahında zehirli 'balon balığı' sergiledi Kepez’e doğal gaz müjdesi Konserde müzik şöleni Durak taşındı izi kaldı yadigar Akdenizli öğrencinin Amerika başarısı
Çalışan kadının gözü arkada!
Antalya Ekspres

Nasıl olmasın ki... Çalışsa bir türlü, çalışmasa bin türlü. En büyük sorunu da işe giderken bebesini emanet edeceği güvenli eller. Eğer çocuğunu emanet edeceği aile büyüğü yoksa tek alternatifi kreş veya evde bakıcı. Ama gelin görün ki gözünün arkada kalmayacağı kreşler ateş pahası. Evde bakıcı derseniz, asgari ücretli kadın çalışan için hepten imkansız. Zira çalışıyor ve çocuğu varsa alacağı ücretin önemli bir kısmı kreşe gidiyor. O halde kreş ücretsiz ya da en azından karşılanabilir düzeyde olmalı. Ki karın tokluğuna değil de aile bütçesine katkı koyabilsin.

* * *

Tam da bu nedenle çocuklarını kreşe veremedikleri için çoğu kadın işini bırakıp, çalışma hayatını erteliyor. Yeniden iş hayatına dönmek istediğinde ise verdiği ara nedeniyle tercih edilmiyor. Ve de kadının çalışma hayatındaki kısır döngü başlıyor. Bu noktada yasal sorumluluk ya işverene, ya da devlete düşüyor.

* * *

Devletin kadın istihdamını arttırması için destek vermesi gerekiyor. Çünkü çalışan kadınların en doğal talebi kreş... 0-2 yaş aralığındaki çocukları için. Potansiyel iş gücü olan kadını eve kapatmak, çalışma hayatından elini eteğini çektirmek yerine istihdamının arttırılması, ekonomiye olan katkısının göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim.

* * *

Peki kreş konusunda devlet desteği yetersiz mi? Pek öyle görünmüyor. Devletin bu konuda yeni politikalar geliştirdiğini biliyoruz. Çalışan anneye verilen kreş desteği. Bu destekten yararlanmak için yapılacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvurmak. İş hayatındaki çalışan annelere büyük kolaylık sağlayan düzenleme bir süredir yürürlükte. Ancak çoğu anne bu düzenlemeden habersiz mi acaba?

* * *

Buna göre, çalışan annelerin çocuklarını kreşe vermeleri halinde devlet parasal destek sağlıyor. Asgari ücretin neredeyse yarısı kadar. Devletin verdiği bu destek nedeniyle, iş gücü piyasasına katılamayan annelere büyük kolaylık sağlanıyor. Ve de kadın çalışanlara yönelik kreş desteği, ek bir destek oluyor. Ek bir ödeme değil. Ancak kreş desteğinin de bazı koşulları var. Nedir onlar? Destekten yararlanmak için çalışanın çocuğunu gönderdiği kreşin özel sektörde faaliyet göstermesi şart. Ve de kreş desteğinden yararlanmak için aktif çalışan anne olmak gerekiyor. Önemli bir ayrıntı da, düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor olması.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres