SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Çanak çömlek patladı!
Antalya Ekspres

Dövizdeki artış yine ithal ilacı vurdu. Dolar ve Euro tırmanışta rekor üstüne rekor kırarken, yine olan vatandaşa oldu ve de ithal ilaçlar rafların altına gizleniverdi. Kur zammını duyan eczacı ve depocu, kar hırsıyla ilaç firmalarına talep yağdırıp ilacı stoklar oldu. Kur seviyesinin daha da artmasını bekleyen ithal ilaç firmaları ise piyasaya ilacı kısmaya başladı. Ve de vatandaş mağdur oldu.

 

* * *

Dövizin düşmeyen ateşi, yüksek kur zammı ilaç piyasasını bozarken, ithal ilaç firmaları ayrı telden, eczaneler ve ecza depoları da ayrı telden çalmaya başladı. İlaç firmaları topu depolara, depolar ilaç firmalarına, eczaneler ne yapsın onlar da topu ikisine birden atmaya başladı. Piyasada ise, her zaman olduğu gibi, hasta vatandaş için ‘ilaç yok krizi’ baş gösterdi. Yani ithal ilaç krizi. Öyle görünüyor ki ithal ilaç firmaları, kurun istedikleri seviyeye gelip, istedikleri kazancı sağlayabildikleri zaman piyasaya ilacı sürecek. İthal ilaç kullananlar aman kendinize sahip çıkın, sabırla bekleyin. Gün ola harman ola...

* * *

Yine piyasadan yok olan ithal ilaçların başında kanser, göz tansiyonu damlası ve kalp ilaçlarının bazıları geliyor. Haa muadili mi diyeceksiniz. Ama öyle değil işte, eczacılara göre bazı ilaçların muadili, gerçek ilacın yerini tutmuyor. Sahiden de yazık bu millete. Birileri kar edecek diye, birileri eczane kapılarında sürünecek. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı. Yok mu bunun Bakanlığı, denetleyeni, takip edeni falan?

* * *

Havalar çok sıcak, ülkenin siyasi ve ekonomi gündemi havalardan daha sıcak. Demem o ki, şu ithalat kelimesi ile milletçe başımız dertte. Mesela ithal et.

Sofralara çare oldu mu? Iıhh olamadı. İthal et ve ithal hayvan ile kasaptaki fiyatlar düştü mü, ne gezer. Kırmızı et fiyatları altınla yarışır oldu, vatandaş kasaptan içeriye giremez oldu. Peki ne yapıyor, sadece kasabın vitrinine bakıyor.

* * *

Gelelim ithal ete, Rusya’dan Sırbistan’dan falandan filandan gelen ithal et, fiyatları düşürmediği gibi, belirli yerlere, belirli miktarda verilen ithal eti de vatandaş almakta zorlanıyor. Geçen gün haberlerde izledim, sabahın erken saatlerinde gelip, ithal et kuyruğuna giren vatandaş, daha öğlen olmadan etin bitmesi nedeniyle, alış verişini yapamadan geri dönüyor. Sanırım dağıtım yeterli değil. Zaten şu ithal etin ne görüntüsü ne de tadı bizim damağımıza uymadığı gibi içimize de sinmiyor. Yurtdışından getirilen et ve hayvanlar da döviz kurlarından etkilendiğine göre, bu iş de ithalatla çözülemeyeceğe benzer. Belki de yapılması gereken,  hayvan üreticilerinin kapasitelerini arttırmak için finans desteği sağlamak.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres