SON HABERLER :
Kemer'de pazar yerinde Korona önlemi Kaçak kazı yapan şüphelilere baskın Dereye uçan araçta kurtarılmayı bekledi Mehter Takımı'ndan emniyet güçlerine konser Başkan Doğan’dan moral ziyareti
Cemre toprak arıyor!
Antalya Ekspres

Şu bizim cemre, düşmek için toprak arıyor olmalı. Eğer beton yığınları arasında düşecek toprak bulabilirse, düşmeyi düşlüyordur garibim. Ama işi zor. Hepimiz biliyoruz Bahar’ın gelişini müjdeler, sıcaklığın yükselmeye başlayacağını ifade eder cemre. Şimdi bu da nereden çıktı demeyin, Bahar’ın kokusu burnuma gelmeye başladı bile. Ne kaldı ki şunun şurasında. Cüce Şubat gitti gider.  Rahmetli ninem söylerdi, cemre havaya düştü mü havalar ısınır, toprağa suya düştü mü de tabiat uyanır, börtü böcek yuvasından çıkar, ağaçların dalları çiçeğe durur. Ama bu cümleler de ninem gibi geçmişte kaldı. Zira artık düştüm, düşeceğim diyen cemre, düşmek için toprak arar oldu. Sahiden bu bizim cemrenin işi zor!

* * *

Halk arasında sıcaklığın artması olarak da bilinen cemre, birer hafta aralıklarla havaya, suya ve de toprağa düşüyor. 2020’nin ilk cemresi geçtiğimiz hafta havaya düştü. İkincisi de bugün suya düşüyor. Üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecek. Tabii düşecek toprak bulursa!

* * *

İlkbaharı müjdelediğine inanılan cemreler vakti saati geldiğinde düşüyor. İlk cemrenin düşmesiyle havalarda da hissedilir ısınmalar başlıyor. Ve de zemheriye veda ediyor doğa. Bahar sözcüğü bile içimizi dışımızı ısıtmaya yetiyor. Orta Asya’dan Arap coğrafyasına, Çin’den Yunanistan’a pek çok kültürde, yılın neredeyse ayni günleri, cemrelerin düşerek ya da yükselerek havayı, suyu, toprağı ısıttığı tarihler olarak kabul ediliyor.

* * *

Merak ettim, şu bizim cemrenin düşme takvimini ayarlamasını. Gelin, iyiden bi tanış olalım cemreyle. Havanın ısınma sinyallerinden biri olan cemre, Arapça kökenli bir kelimeymiş ve sözlük anlamı, kor yani ateşmiş.  İlkbahar başlamadan hemen önce de yedişer gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılırmış. Ve de düşen cemreler sayesinde hava, su, toprak ısınır doğa uyanırmış. Nasıl bir denge değil mi?

* * *

Cemre düşmesi Türk Kültünde de önemli bir yere sahip. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuş ve Osmanlı döneminde Divan şairleri, cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazmışlar.  Kumuk Türkçesinde nem, buhar anlamına gelen cemrenin Tasavvufta, kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları varmış. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş, aşk kavramlarının yakıcılığıyla da yakından ilgiliymiş.  Rivayet böyle.

* * *

Yani cemre bugün itibariyle de suya düşüyor. Sonrasında gelsin canım İlkbahar.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres