SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Çifte kavrulmuş!...
Antalya Ekspres

Sözü edilen cümle, damakta bıraktığı lezzetin adı olan çifte kavrulmuş lokum değil elbette, ya ne? Yani cüzdanda ne tat ne tuz bırakan ÖTV ve KDV. Tüketici yıllardır temel ihtiyaç ürünlerine adı ÖTV olan Özel Tüketim Vergisi ödüyor. Bu vergi türü 2002'de geçici olarak devreye girmişti ama artık kalıcı oldu hem de zamlanarak. Bırakalım laf kalabalığını, alışveriş yaptığımızda ister temel ihtiyaç ürünü olsun, ister olması önce KDV'si sonra ÖTV'si alınıyor. Yani verginin de vergisi çifte kavrulmuş misali. Velhasıl-1 kelam ihtiyaç temel, vergisi özel.

***

Şimdi gelin şu ÖTV neyin nesiymiş bir hatırlayalım. Aynen şöyle yazıyor: Özel Tüketim Vergisi, belirlenen mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Uygulamadaki amaç ise gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamakmış. İşte bu nedenle de ÖTV lüks ürünlerde, sağlığa ve çevreye zararlı mallarda uygulanmış bildiğimiz gibi yani. İyi de kardeşim sabun köpüğünden tutun da tırnak makasına kadar ıvır zıvır tüketim mallarından niye alınıyor. Tırnak makasından ÖTV, ayol kestiğim tırnaktan sana ne?..

 

***

Hal böyle olunca da insanoğlu soruyor ÖTV'nin neresi özel? Yıllardır temel ihtiyaç ürünlerine bu vergiyi ödüyor tüketici. Hani geçiciydi, kalıcı oldu mübarek!.. Tüketici her aldığı ürüne KDV, ÖTV derken verginin vergisini ödüyor. Misal cep telefonu, internet, beyaz eşya, tıraş köpüğü falan filan uzar gider liste iyi de bu ürünlerin hangisi lüks tüketim de vergisi ÖTV? Peki temel ihtiyaç ürünlerinin kapsamı nedir. Onlar kapsama alanı dışı.

***

Burada söze 'maalesef emekliyiz' diye girelim. Zira, özel hastanelerin SGK ile olan sağlık anlaşması bitti. Olan yine hastalara oldu, yine sabit gelirliye ve emeklilere oldu. Belli branşlarda sağlık hizmeti artık yok.  Özellikle de çok pahalı bir tedavi süreci gerektiren kanser hastaları feryat ediyor. Özel hastanelerin kapıları SSK'lı hastalara kapatıldı. Şimdi. Kanser hastaları dahil kimse hizmet alamıyor. Mağduriyet büyüyor. Devlet hastanelerinde ise randevu sıkıntısı yaşayan vatandaş, derdini 'hastane var doktor yok' diye dile getiriyor.

***

Bu arada SGK pek çok ilacı bedelini de ödemiyormuş biliyorsunuz değil mi? Millet olarak sağımız, solumuz, önümüz arkamız dert yumağı. Pehlivan tefrikası gibi, konuş konuş bitmiyor. Size iyi haftalar olsun diyorum…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found