SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Cigaramın dumanı!
Antalya Ekspres

Bitti efendim. Sigarada yasağın kapsamı genişliyor. Ve de özel araçlarda da sigara tümüyle yasaklanıyor. Haa ‘araç benim’ diye efelenirseniz, cezası da ağır oluyor. Sadece sürücü mü içemeyecek; hayır özel araçta bulunan diğer kişiler de araç seyir halindeyken sigara içemeyecek. Özetle, özel araç içerisinde kimse sigara içemeyecek. Mevzuat böyle söylüyor. Çok da iyi söylüyor.

* * *

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesi talimatı Ankara’dan geliyor. Zaten özel araçlarda da sigara yasağı 5 veya 6 sene önce getirilmişti. Ancak toplum olarak, yasak delme konusunda kıvrak zekaya sahip olan bizler, öyle veya böyle bu yasağa da çözüm getirmiştik! Ama bu kez talimat doğrudan Cumhurbaşkanlığından geliyor. Ve yasaklara uyulması konusunda sıkı denetim uygulanacak, ağır cezalar da beraberinde geliyor. Aman dikkat.

* * *

Hem özel arabanız var, hem de fena tiryakiyseniz direksiyona oturmadan önce iyice düşünün. Zira Ankara, özel araçlarda sigarayı tümüyle yasaklarken ‘yasağa uyulması için ne gerekiyorsa yapacağız’ şeklindeki açıklamayla kararlılığını gösteriyor. Özellikle de sürücü koltuğundakiler, trafikte gözler üzerinizde olacak. Şöyle ‘direksiyona geçeyim, damardan bir müzik, cigaramın dumanını savurarak keyifle yola revan olayım’ devri sona eriyor. Siz siz olun şark kurnazlığı falan yapmaya da yeltenmeyin, cezalar ağır ve okkalı tarafından. Kötü sürpriz yaşamayın durduk yerde. Bu arada acaba diyorum, tiryaki olan uzun yol sürücüleri için ayrımcılık istenir mi? Hani aklıma geldi de.

* * *

Şimdi durum ahval bu. Sigaraya yeni yasaklar getiriliyor, özel araçlarda sürücü veya araçta bulunan kişiler zinhar sigara içemeyecek. Yeni yasal düzenleme böyle. Peki hepsi bu mu? Hayır, bir de elektronik sigara hikayesi var. Bu da yasaklar arasında. Hem de öyle böyle değil. Elektronik sigara ile ilgili daha yoğun bir savaşa girilip ülkeye girişi yasaklanıyor. Dahası, Türkiye’ye girişini yasaklamak için ciddi vergiler koyuluyor. Ankara, sorunu kökten çözmek adına işi çok ciddi tutuyor bu kez. Demek ki, elektronik sigara da yurt dışından ithal ediliyormuş. Elbette tüm bu önlemler hepimizin bildiği gibi sağlıklı toplum, sağlıklı Türkiye adına.

* * *

Elektronik sigaranın ve nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğu savunuluyordu ama her ikisi de en az sigara kadar hatta daha fazla zararlıymış. Nargileye de yasak getirilmişti ama kafelerde hala tiryakilerin keyifle nargile fokurdattığını da görmüyor değiliz. Ancak görünen o ki bu kez yeni yasal düzenlemenin delinmemesi için ne gerekiyorsa yapılacak.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres