SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Çünkü adı kadın!
Antalya Ekspres

Onun omuzlarındaki yükü de, zanaatı da ağır, çünkü adı kadın. Toplumun ve ailenin ağır işçisi o. Çocukluğunu tanımadan, çocuk gelin olur. Böyle kader biçilir. Sokak ortasında taciz, şiddet görür, cinayete kurban gider. Adı mı? Adı Kadın.

Ne diyor Nazım; ‘Kadınlarımız, bizim kadın- larımız,

Soframızdaki yeri,

Öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız Anamız, bacımız, yarimiz’… 

                                                                        ***

Dese de. Ama, işte yine bir kadın cinayeti. Gün değil, saat geçmiyor ki; bir kadın cinayetine şahit olma- yalım. Hunharca, kadından intikam alırcasına. Onlarca- sı, yüzlercesi bir psikopatın kurbanı oluyor. Analar acıya, evlatlar anasızlığa mahkum ediliyor. Neden? Hangi ara toplum bu hale geldi de, insanlar insanlıktan çıktı. Delirdik mi ne?

                                                                        *** 

Oysa kadın medeniyet, kadın uygarlık değil midir? Toplumun olmazsa olmazı, mihenk taşı değil midir? Onların toplum ve aile üze- rindeki değerlerini ön plana çıkarmak, hak ettiği kaza- nımlar değil midir? Neden kadın hakları, insan hakla- rından ayrı tutuluyor. Neden hakları gasp ediliyor? Cevap var mı?
 

                                                                        ***


Bunun yanıtı kimde bilmiyorum ama kadının toplumda evrildiği yer ile il- gili iki çift lafımız var. Misal, sosyal statüsünü yükselten entelektüel ve eğitimli kentli kadınlarımız, toplumun şanslı kesimini oluştursa da, toplumun diğer alanlarında hak ettikleri aktif kazanımları alabiliyor mu? Kırsal kesim- de ataerkil aile düzeninin, törenin kıskacı altında elinde orak, tarlada kaderini biçer- ken isyan etmiyor mu?

                                                                       ***

Olması gereken, kadın ve erkeğin toplumda eşit haklara sahip olması değil mi? Ama uygulamada böyle mi? Değil. Uygulama eksik, çünkü niyet yok. Zaten de yoktu. Buyurun işte, iş dünyasında kadınların sınırlı sayıda temsil edildi- ği, çalışma hayatında ise, kadın istihdam sayısının ne kadar cüce kaldığı çok açık görülmüyor mu? Girişimci olmak isteyen kadına ilk engel, hemen en yakın çev- resinden geliyor değil mi? Ve kadının önüne aşılması zor bariyerler konuluyor. Çünkü toplumun ataerkil yapısına göre kadının yeri evidir. Evde oturup yemek yapmak, çocuk büyütmek ve yaşamı- nı ıskalamaktır. Ne oluyor; kadın iş yaşamından kopu- yor, koparılıyor. Ve sosyal izolasyon kadınının kaderi oluyor. Çünkü adı kadın. İşte sözün bittiği yer. 
 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres