SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Deli Dumrul Vergisi!
Antalya Ekspres

Değil de ne? Okudukça öfkeleniyor, öfkelendikçe de yazıyorum. Aha da tatil vergisi geliyor. Yani tatile çıkanlar için, otellere ‘Konaklama Vergisi’. Ve de söz konusu bu vergi, komisyonda kabul görmüş. Konaklama Vergisi ile tatilciler tesisin yıldızına, türüne göre gecelik kişi başına 6 ila 18 lira arasında vergi ödeyecek. Ehh bu durumda en iyi tatil, dost, akraba evinde yapılan tatil. Zira onun vergisi yok! Yapmayın Allah aşkına, millet evinin yolunu bulamıyor ne tatili?

* * *

Sahiden hayatımıza akıl almaz vergiler geliyor. Üstelik yeni vergi düzenlemesi de Meclis Komisyonu’nda kabul edildi. Milyonları ilgilendiren bu yeni vergilerden birisi de otellere gelen Konaklama Vergisi. 5 yıldızlı otelden tutun da motel, tatil köyü, pansiyon, apart, kamping ve de misafirhane gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlere geliyor Konaklama Vergisi. Gecelik 6 liradan başlıyor, 18 liraya kadar çıkıyor. Tabii bu kişi başı. 5 yıldızlı otelde kalan fazla vergi veriyor. Asgari dört kişilik bir aileyi düşünürsek, kişi başına gecelik ödeme, daha odaya çıkmadan ayak bastı parası gibi. Elbette bu vergi, oda fiyatlarına da yansıyacaktır.

* * *

Peki, Konaklama Vergisi turist sayısını etkiler mi? Etkiler mi, etkilemez mi, onu da tesis sahipleri düşünecek. İtiraz ederler mi, edemezler. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Bu arada aklıma takıldı da, ‘ekonomide her şey iyiye gidiyor’ deniliyor da, bu Deli Dumrul vergileri neden ki?

* * *

Meclis komisyonundan iyi notla geçen Konaklama Vergisi, tatile çıkmayı planlayanları hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Sonbahar’ın hüzünlü güzelliğini yaşamak için bir tatil programı yapmak isteyen aileleri mesela. Nasıl olsa Kasım ayında okullara da bir haftalık ara tatil var ya. Ama bu aileler, hiç hesapta olmayan tatil vergisi ile programlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Yine evdeki hesap çarşıya uymadı.

* * *

Yaşam yangın yeri. Çarşı pazar etiketleri almış başını gitmiş. Vatandaş elini cüzdana atamaz olmuş. Hani sözüm meclisten dışarı ‘köy yanar, deli taranır’ misali. Bakınız, her geçen gün biraz daha yükselen açlık sınırı 2058 lira olmuş. Milletin alım gücü yerlerde, insanlar evine ekmek götürmenin derdinde. Önümüz zemheri, doğalgaz ve elektrik faturaları, gördüğü zamlarla bütçede kocaman bir delik açmış. Bu kış millet soğuktan mı, yükselen faturalardan mı donar? Ve dahi ete kemiğe bürünen yeni vergi düzenlemeleri. Millet soruyor ‘Nefes vergisi var mı?’

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres