SON HABERLER :
Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor Antalyaspor'un gençleri yıldızlaştı
Destek karınca kararınca!
Antalya Ekspres

Ankara’dan ulaştı haber. Devlet, 0-60 aylık çocuğu olan ve sigortalı işçi statüsünde çalışan annelere ayda 650 lira mali destek veriyor. Kadın istihdamı desteklemek amacıyla başlatılan projede, Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu da yer alıyor. Ve Projeye başvurmak için ön kayıtlar bugün başlıyor. Havadis mühim değil mi?

* * *

Çalışan kadının kendisi işte aklı evde kalıyor. Omuzlarındaki yük hem maddi hem manevi ağır. Hal böyle olunca onun halini de en iyi anlayan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk oluyor. Ve de çalışan kadınların sorunlarına Bakanlıkça hazırlanan projelerle destek veriyor, hayata geçiriyor. İşte söz konusu olan Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi de bu amaçla hazırlandı.

* * *

Sigorta kapsamında çalışan annelere müjde niteliğinde olan uygulama ile ilgili Bakanlık şöyle söylüyor: ‘Projeye göre, 0-60 aylık çocuk sahibi olan sigortalı  annelere  24 ay boyunca, ayda bir mali yardım yapılacak. Ve bu desteğin tutarı da 650 Tl. olacak’. Peki koşul ne olacak?

* * *

Örnek niteliğinde olan, çalışan annenin maddi sorununa az da olsa çözüm getiren Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesinden yararlanmak isteyen annenin öncelikli koşulu, 0-60 aylık çocuklarının Çalışma ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş veya anaokulunda bakılıyor olmaları. Ve de elbette sigortalı işçi statüsünde çalışıyor olması. 2 yıl boyunca SGK’dan mali destek alacak olan Projede yer almak isteyen anneler için dikkat. Ön kayıt işlemleri bugün (15 Ekim Salı) başlıyor. Karınca kararınca misali devlet desteği için kaçırılmaz bir fırsat.

* * *

Toplumumuzda, çalışma hayatında yer bulmaya çalışan kadın, bırakın desteği ne yazık ki, işsizlik kıskacında. Ve de verilere bakıldığında kadınlarda işsizlik, çift hanelerden bir türlü tek hanelere düşmüyor. Özellikle de kentlerde yaşayan kadınların işsizlik oranı tam tamına yüzde 29.5’lere ulaşmış. Elbette dünün bugünün sorunu değil, uzun süredir devam eden sarmalın ete kemiğe bürünmüş hali.   

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres