SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Destur Bismillah!
Antalya Ekspres

Aynen de böyle. Kolejlerin kapısından içeriye adım atarken, söylenecek cümle bu. Neden mi; özel okullar ücretlerini açıklamaya başladı da ondan. Açıklanan rakamlar ise kelimenin tam anlamıyla cep yakıyor da ondan. Özel okullar, 2018-2019 eğitim öğretim yılı için ücretlerine hatırı sayılır zam yaptı. Hem de öyle böyle değil, neredeyse bir daire fiyatı. Yıllık öğretim ücretleri 10 bin liradan başlıyor, 100 bin liraya kadar yükseliyor.

 

Çocuklarının nitelikli eğitim almasını isteyen pek çok aile, harcamalarından kısarak bütçesini ayarlayıp, çocuğunu özel okula gönderiyor. Keyfinden mi hayır, eğitim sisteminde sürekli yapılan değişiklikler, okulların ‘Nitelikli-Niteliksiz’ diye damgalanması, ailelerin özel okulların kapısını çalmasına neden oluyor. Özel okullara yönelik talep artınca, okul fiyatları da rekor üstüne rekor kırıyor. Ve de durumdan fırsat yaratan özel okullar, ücretlerini fahiş rakamlara yükseltiyor. Yani kabaca arz-talep meselesi.

Rakamların söylediğine göre bazı kolejler, yıllık 100 binden fazla istiyor. Nedeni ise okulların üniversite sınavlarındaki başarısına göre değişiklik göstermesi. Özel okulların yıllık ücretleri almış başını gidiyor. Ama bu arada kolej sahipleri de velilere erken kayıt şansı kıyağı veriyor. Ve de erken kayıtla ücretlerde indirim yapıyor. İşte, vakit bu vakit madem ki rakamları gördükten sonra da çocuklarınızın özel okullarda eğitim almasını istiyorsunuz, elinizi çabuk tutup, erken kayıt döneminden yararlanmakta fayda var. Erken kayıt indirimi, sıkı pazarlık falan derken, fiyatları kulağından tutabilirsiniz belki.

Sahiden, içerisinde bulunduğumuz şu dönemlerde çocukları eğitim gören ailelerin Allah yardımcısı olsun. Bizim dönemlerimizde özel okul fiyatları daha makuldü sanki. Erken kayıt, taksit falan derken, orta halli aileler bile çocuklarına özel okulda eğitim aldırabiliyordu. Şimdi ise, vurun abalıya misali.

Peki rakamlar neden bu kadar yüksek? Bunun denetimi, asgarisi falan yok mu? Durumdan fırsat yaratanlara neden göz yumuluyor anlamak mümkün değil gibi. Biraz insaf beyler.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres