SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
Devletten destek gecikmedi
Antalya Ekspres

Sağanak ve dolu Antalyalı çiftçinin emeğini çöpe attı. Bayram çiftçiye zehir zemberek olurken, imdadına devlet yetişti ve yağıştan zarar gören çiftçilere ‘Devlet desteği’ sözü verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şiddetli yağış, dolu ve hortumdan dolayı ürünleri heba olan Finike, Demre, Kumluca’daki çiftçilerin yaralarının sarılacağı ve gereken ne varsa yapılacağını açıklayarak çiftçinin yüreğine su serpti.

 

* * *

Özellikle de Finike ve Kumluca’yı vuran dolu ve fırtınanın toplamda plastik ve cam seralarda verdiği zararın 930 dönüm olduğu belirtiliyor. Bu çok ciddi ve üreticinin belini büken bir rakam. Bu rakam şimdilik zararın görünen yüzü, zarar tespit çalışmaları yeni başladı. Çiftçi perişan, ağırlıklı olarak aile tarımı yapılan bölgede insanlar çaresiz, devletin ağzından çıkacak destek rakamına kilitlenmiş.

* * *

Bölgede sabah saatlerinde başlayan etkili sağanak yağış ve nerdeyse ceviz büyüklüğündeki dolu, çevredeki seraların plastik örtülerini yırtarak seraları yerle bir ederken, çöken seralardaki ürünler de çöpe gitti. Çiftçi şiddetli yağış ve rüzgardan serasını ve ürününü korumak için canını hiçe sayarak uğraş verse de canının yongası olan malını kurtaramadı.

* * *

İşin bir de başka bir yönü var. Finike ve Demre de ağırlıklı olarak yapılan seracılık bilindiği üzere bir aile tarımı. Yerle bir olan ve ürünü çöpe giden ailenin tüm yaptığı planlar, serasıyla birlikte yıkıldı gitti. Durumu perişan olan üreticilerin gözü kulağı devletin vereceği destekte. Bu destek ne zaman cebine girer ve zararının tamamını karşılar umutla bekliyor.

* * *

Tabii hal böyle olunca, yani sebze meyve deposu bölgede ürün çöpe gittiği için bunun yansıması çarşı pazara da olacak. Zaten ateş pahası olan pazar fiyatları iyiden iyiye el yakacak. Yani şimdi kasap mal derdinde inek can derdinde değil, bundan elbette çiftçi de olumsuz olarak etkilenmeyecek mi?

* * *

İyi de bu bildiğimiz tanıdığımız Haziran ayı, kendini Aralık ayı falan mı belliyor. Nedir bu tufan. Yalnız meteoroloji uyarıyor, şiddetli yağışlar önümüzdeki günlerde de etkili olacakmış. Aman dikkat.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres