Simru Silahtaroğlu

​Dijital sistem Dişçi koltuğuna oturdu!

03-05-2017

Toplum olarak doktora gitmekten pek hazzetmeyiz. Hele hele o dişçi koltuğu yok mu, akıllara zarar. Desturla oturur besmeleyle kalkarız. Alet edevatla iç içe otur koltuğa aç ağzını arı vızıltısı gibi sinirleri zıplatan cızırtı. Şimdi nereden çıktı bu zalim dişçi koltuğu dimi?

Aha da zurnanın zırt dediği yerdeyiz. İyi ki varsın İleri Teknoloji dedirten bir sistem getirilmiş. Adı da Dijital Diş Hekimliği. Yani Diş Hekimliğinde, bilgisayar teknolojisinin kullanımı ile modern diş hekimliği bir araya gelerek Dijital Diş Hekimliğini getirmiş. Ve de modern teknoloji ile geleceğin anahtarı olma yolunda hızla ilerliyormuş.

Şimdi gelelim dijital diş tedavisi alan hastaların konforuna ve avantajlarına. Bir kere ağrı, cızırtı falan yokmuş. ‘Hadi ağzını kocaman aç ölçü alalım’ sıkıntısı da yokmuş. En önemlisi de günler aylar süren dişçiye git gel derdi de ortadan kalkıyormuş. Peki ne geliyor. Zamandan tasarruf ve keyifli bir tedavi yöntemi geliyor. Bakınız tedavi süreci nasıl da saatlere düşüyor. Bilgisayar sistemi ile klinik ortamında tek seansta uygulamalar yapılabiliyor ve diş tedavileri 2 saatte bitirilebiliyormuş. Bu durum, hem diş hekimi için hem de hasta için pek tabii zaman kaybını önlüyor.

Dijital Sistem sayesinde geleneksel ölçü alma yöntemi de terk edilmiş. Ve o kocaman kaşıkla (adı her neyse) ölçü alımı sırasında mide bulantısı veya öğürme refleksi de tarih olmuş. Dijital Sistemde yüksek çözünürlüklü ve lazer destekli ağız içi mikro dijital kamera, ölçü alım işini mikron düzeyinde hassasiyetle alabiliyormuş.

Dijital Diş Hekimliğindeki bu harika gelişmeler, hastayı anasından doğduğuna pişman eden implant tedavilerinin uzun sürecini, başarısını ve estetiğini de arttırmış. Bir de implant yerleştirilmesi düşünülen ve 3 D tomografide elde edilen görüntüdeki diş eksikliğini gösteren bölgenin, 3 D Cerec kamerası ile de ağız içi görüntüsü alınıyor, her iki görüntü bilgisayar ortamında çakıştırılarak yazılım ile en ideal implant yerleştirme açısı ve derinliği elde ediliyormuş. Böylelikle de hem implant cerrahisinde komplikasyon riski azalıyor hem de implant üzerine yapılacak protez üst yapı kusursuz olarak hazırlanıyormuş. Dijital Hekimliğin bir avantajı da ki bu biz hastalar için pek bi önemlidir. Estetik gülüş tasarımı yapılabilmesiymiş. İyi ki hayatımızdasın teknoloji!

Yazarın diğer yazıları