SON HABERLER :
Kepez Tıp Merkezi'nden 41 bin ilçe sakinine hizmet Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Antalyaspor'un kupada rakibi Sivas Koruma altındaki evler yok oluyor Antalya'da aksiyon filmlerinin yıldızı Jason Statham heyecanı 
Diken üstündeyiz!
Antalya Ekspres

Beklenen oldu ve sokağa çıkma yasağı genişleyerek geldi. Zaten bekliyorduk, ama ben daha sert tedbirler alınır sananlardanım. Zira virüs çıldırmış, sert hamleler yaparak saldırıyor, durmak bilmiyor. Özellikle de 19.00 Ana Haber bülteninde korkuyla dinleyip, ödümü patlatan bir cümle ile çakıldım. İşte bilim insanının çok ciddi açıklaması ‘Durum kritik. KORKUN’…

***

Bilim insanı cümlesinin devamında ise ‘Bu hafta dışarıya çıkmayın. Hatta hızlı araç kullanmayın, kaza yaparsanız yoğun bakımlarda yer yok’ uyarısını yapıyor. Artan vaka sayıları nedeniyle sağlık sisteminin kırmızı alarm verdiğini de sözlerine ekleyen bilim insanları, yeni kısıtlamaların yeterli olmadığı konusunda da görüş belirtiyor. Durum böyle, diken üstünde olmamız gereken dönemdeyiz. Artık anlamalıyız ki; Korona denen bu baş belasının şakası falan yok. Virüsle değil, rakamlarla mücadele eder duruma gelindi. Gerçi, verilen rakamların hala şeffaflığı tartışılıyor da. O da ayrı bir endişe nedeni.

***

Ankara ‘Yeni tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız’ dedi ve alınan önlemleri açıkladı. Şimdi toplum olarak bize düşen, yapılması gerekenleri koşulsuz yerine getirmek. Dikkatli, disiplinli olmak. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için, insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür çarelerden başka pek bi şey kalmadı gibi. Salgın tedbirlerine harfiyen uymak ve salgın tehdit olmaktan çıkana kadar, mecbur kalmadıkça insan içine karışmamak. Üzerimize düşeni, insani görev kabul etmek nokta. Başkaca da çaremiz yok.

***

Sağlık sistemi bile kırmızı kart gösteriyorsa, zorunlu ihtiyaçtan dolayı kovidli sağlıkçılar bile göreve çağrılıyorsa, evet korkmalıyız. Sağlık çalışanlarının, canını dişine takarak ortaya koydukları gayret ve fedakarlığa saygı duymak, onlara artı bir yük getirmemek de zorunlu görevimiz değil mi?

***

Ve işte iyi haber. Bu ay Çin’den 20 milyon aşı geliyormuş. İlk aşı ise 11 Aralık’tan sonra yapılmaya başlıyor. Elbette aşılamada öncelik, sağlık çalışanlarına ve de risk grubunda olanlara veriliyor. Ankara, Çin aşısının ücretsiz olduğunu da duyuruyor ancak, toplumun bir kesimi Çin aşısına pek de sıcak bakmıyor gibi. Bu arada, ücretli olacağı söylenen Almanya ve ABD aşılarının ne zaman geleceği de belli değil. Gelse bile vatandaşa ne zaman yapılır o da belirsiz. Kısacası sağlığın tortusu yaşanan günlerdeyiz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres