SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Diyanet çağ atladı!
Antalya Ekspres

Diyanet boşanma olayında üç kere ‘Boş Ol’ fetvası ile çağ atlamış. Şaka gibi dimi? Ama şimdilerde sosyal medyada muhabbet bu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, televizyon haberlerinde ve ulusal gazetelerde yer alan, ardından sosyal medyada hararetli tartışmalara konu olan habere göre, sorulan bir soru üzerine Diyanet, bir fetva  yayımlar ‘Telefon, mesaj sms ve dahi internet yoluyla  benden boş ol diyerek eşini boşar’ der. İlaveten, söz konusu iletişim vasıtasıyla boşamak, sözlü olarak yüz yüze boşamak gibi geçerlidir der. Yorum değil ancak ironi yapılacak fetva, ardından da sosyal medyanın diline düşer.

* * *

 

19.00 haber bülteninde izledim Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı fetvayı, ‘Yok gari’ dedim. Boş ol cümlesini ilk ve son, Perşembe akşamı Vatanım Sensin dizisinde duyduğumu sanıyordum. Hani Miralay Tevfik veya Yanık Efe, üç kez ‘Boş ol’ diyerek zevcesi Azize’yi boşamıştı ya. İşte buyurun 21’nci Yüzyıl Türkiye’sinde boş ol kelimesini bu kulaklar yine duyar oldu. Da, olmadı be sayın Diyanet İşleri. Mehter Marşı gibi, hem geriye gidip boş ol diyeceksin hem de öne gidip, teknolojiden yararlanacak sms yoluyla boş ol diyeceksin. Oldu mu ya!

* * *

 

Sosyal Medya da neler yazmıyorlar ki; kimi ‘sms, faks ve mektupla boşanma oluyorsa evlilik de olur. ben faksla evlenmeyi düşünüyorum’. ‘Benim tercihim, mektup tabii, daha romantik olur’. ‘O zaman nikahı niye müftü kıyıyor. Sms veya maille kıydırsak ya’ gibi.

Ve Metin Feyzioğlu tepkisini, ‘Nedir bu rezalet? Diyanetin sayfasında kocanın karısını faksla boşayabileceği var. Utanmıyor musunuz orada kadınların da vergileriyle oturan memurlar. İşiniz gücünüz kadını nasıl ikinci sınıf yaparız’ diye verirken, Cumhuriyet Kadınlar Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman ise Diyanet tarafından verilen bu cevabın yasala aykırı olduğunun altını çiziyor ve ‘fetvayı verenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız’ diyor.

Şimdi yeri gelmedi mi ‘Ey Diyanet’ demenin.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres