SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Doğa insansız insan doğasız!
Antalya Ekspres

Aslında insan doğaya, doğa da insana yakışıyormuş. Geç anladık. Sokaklardan el ayak çekilince anladık insanda, insan özlemi başladığını. Şu berbat süreç, hepimize insan detoksu yaptırdı. Ama biz özledik kadını, erkeği, küçüğü, büyüğü, yaşlıyı, genci, iyisini, kötüsünü özledik. Hem de bu hassasiyet, toplumun kılcal damarlarına kadar ulaştı değil mi? Nazım’ın dediği gibi;
‘Boynuma sarılma gülüm
Benden sana geçer ölüm’.

İşte o günlerdeyiz.

***

Birbirimizle teması, dokunmayı, sevdiklerimize sarılmayı, sevgimizi ifade etmeyi yasakladı. ‘İlle de mesafe’ diyen virüs; duygularımızı, ruhumuzu yok etti, ele geçirdi. İnsanı duyguları bastırırken, ‘seni uzaktan sevmek’ selamını öğretti. Dahası, hayatımıza yeni formatlar atmayı öğretti. Peki, böyle geldi de böyle mi gidecek? Yaşamın bize sunduğu güzellikleri, ruhumuzu virüse mi teslim edeceğiz’! Hayır. ‘O bize yaşamdan ders almayı öğretti’ diye direneceğiz. Ve de yaşadıklarımızı mıh gibi aklımızda tutacağız.

***

Sadece bu mu? Hoyratça davrandığımız doğanın, sadece insanoğluna ait olmadığını da öğrendik, belledik. Geçenlerde, şöyle bir hava alıp, kısa mesafe dolanayım dedim. Akşamın ılık rüzgarını hissetmek istedim. Ağaçları görmek, birilerine maskemin altından gülümseyip, selam vermek istedim. Yok, kimseler yok, insan yok. İnsan olmayınca doğa da mahzun sanki. Sevmedim, demek ki insan doğaya, doğa da insana yakışıyormuş diye düşündüm. Ve o güzelim doğanın kıymetini bir kez daha anladım. Ona nasıl da hor davrandığımızı... Bir kez daha üzüldüm, hayıflandım bizim adımıza.

***

Doğa mı bizi uyardı, virüs mü? Salgın öncesine dönüş mümkün mü? Ne zaman normalleşeceğiz? Akılda yanıt arayan bir sürü deli soru. Bugünler bildiğimiz günler değil. Ne tat kaldı, ne neşe. Bildiklerimizi unuttuk yenileriyle tanış olduk. Arkamızda bıraktıklarımız, ihmal ettiklerimiz ise özlemimiz oldu. Neyse, biz yine ‘sev kardeşim’ diyelim. Diyelim ki zoru kolay kılalım.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found