SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Dolar ve Euro devri bitti!
Antalya Ekspres

Türkiye’de artık Dolar ve Euro ile kira sözleşmesi yok, Türk Lirası var. Uzun süredir tartışılan dövizle kira sözleşmesi için kiracıları sevindirecek müjdeli haber nihayet geldi. Ve dövizle kira sözleşmesi, Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile resmen yasaklandı. Böylece, Türk Lirası ile sözleşme dönemi resmen başlamış oldu.

* * *

Hal böyle olunca ev, işyeri, arsa gibi taşınmazların satış ve kira sözleşmeleri artık Türk Lirası ile yapılırken, mevcut sözleşmeler de TL’ye çevrilecek. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kiracılar rahat bir nefes aldı. Buna göre, Türkiye’de yerleşik olan kişiler, gayrimenkul satış ve kira sözleşmelerini döviz cinsinden veya dövize endeksli kararlaştıramayacak.

* * *

Sözleşmelerde Türk Lirası dönemi resmen başladı, bakınız sadece TL’ye dönüş yok. Enflasyon farkı da var. Yani enflasyon oranı belirleyici olacak. Ama kira sözleşmesini yenilemiş olanlar enflasyon yükünü atlatmış oldular. Özellikle de işyeri kiraları için açıklanan yüksek enflasyon öncesi yapılan sözleşmelerde kiracılar karlı çıktı gibi görünüyor.

* * *

Ev kiralarını bir yana bırakırsak bu karar tabii ki işyerlerini, dükkanlarını, mağazalarını döviz ile kiralayanlar için büyük bir müjde anlamını taşıyor. TL ile kira sözleşmesi yapılacak diye fahiş kira bedeli ve yıllık artışlar yaşanmasın diye getirilen ‘enflasyon oranı’ şartı da çok olumlu bir karar. Nitekim esnaf ve işadamlarının karar karşısında sevinçleri ajans haberlerine de yansıdı.

* * *

Hepsinden önemlisi TL’ye kiralarda da dönüş kararı, ülke ekonomisi için de itici güç olacak. Döviz kurlarındaki ateşi de söndüreceğine inandığım bu geçişin hem ekonomiyi döndüren kiracı konumundaki esnafa hem de ülkemizin para politikasına faydalı olacağına inanıyorum. Ceplerimize de sirayet eden içinde bulunduğumuz krizin kolay atlatılması için yerinde bir karar oldu. Hayırlı olsun...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres