SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Dünya’nın tepesi attı!
Antalya Ekspres

İnsanoğlu elbirliği ile dünyanın ekolojik dengesini de bozdu şükür! El attığı her şeyin dengesiyle oynadığı gibi. Şimdi sıra doğanın intikamına geldi. Doğa kararlı, dünyayı insanoğluna dar etmeye. Gizemli patlamalar, kayan iklimler, kuruyup yok olan göller,  kavuran sıcaklar falan.

* * *

Şimdi havadis mühim. Meteoroloji uzmanları uyarıyor ‘Afrika ve Ortadoğu’dan kavurucu sıcaklar geliyor’. İlgililerin afet olarak nitelendirdiği sıcaklıklar,  Temmuz itibariyle yurdumuzda yaklaşık iki hafta boyunca etkili olacakmış. Ve dahası Türkiye’nin yaşayacağı sıcaklıklar Avrupa’dan da fazla olacakmış. Uzmanlar, ‘aman dikkat’ diyor.

* * *

Öldürücü sıcak uyarısı hatırlarsanız 2016 da yaşanmış, aşırı sıcaklar ölümlere neden olmuştu. Özellikle Fransa’da onlarca kişinin öldüğü sıcaklıkların benzerinin bu yıl Türkiye’de yaşanacağı yine uzmanlarca açıklanıyor.

* * *

Antalya zaten aşırı sıcaklık ve nem ile kavruluyor. Meteoroloji uzmanları hava sıcaklığının bölge genelinde artacağı ve mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üzerinde olacağı uyarısını yapıyor. Bu arada doktorlar da gerekli uyarıları sıralayarak halkı bilinçlendirmeye çalışıyor ama nafile. Afrika’nın kavurucu sıcakları, Temmuz ayının ilk günleri itibariyle neredeyse 10-15 gün boyunca etkili olacakmış, uzmanlar böyle diyor. 

* * *

Elbette Afrika’dan gelen kavurucu sıcak, düşük nem ve dikkatsizlik, orman yangınlarını da tetikliyor. Tam da bu nedenle ilgililer özellikle insan kaynaklı ihmallere dikkat çekiyor. Bu arada, ‘fırsattan istifade’ diyen rantçılara da. İyi de bu orman yangınlarının önüne nasıl geçilir. Bakınız, yetkili ağızlar orman yangınlarının yüzde 52’sinin ihmal ve dikkatsizlik yüzünden çıktığını söylüyor. Kasten ve faili meçhullerin dışında oranın sadece yüzde 11’i doğal nedenlerle çıkıyormuş.

                                      * * *

Bir başka uzmana göre, yeryüzündeki iklim değişikliğine bağlı orman yangınlarının artıyor olması. Ve ardından yapılan vahim açıklamada ise  ‘Dünyada ortalama yüzey sıcaklığı bir derece arttı. Eğer bu durum iki dereceyi bulursa, tahmin bile edemeyeceğimiz felaketler olur’ şeklinde. İnsanoğlu doğadan özür dilese kabul eder mi acaba?..

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres