SON HABERLER :
'Korona'nın turizme etkisi 25 milyar dolar Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Başkan Uysal, Vali Yazıcı'yı ziyaret etti Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Başkan Böcek'in durumunda önemli gelişme
Durumdan vazife çıkardım!
Antalya Ekspres

Bayram seyran derken, geldik zamanın zırt dediği yere. Ekonomiye; hani TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı ya. Bu resmi kuruma göre de enflasyon düşmüş ama tüketicinin enflasyonu yükselmiş. Hatta yaylı zemberek gibi fırlamış. Sokağın enflasyonu ile resmi enflasyon rakamları arasında uçurum var.  Ekonomistler ‘aman dikkat’ uyarısı yapıyor, TÜİK ‘rahat olun enflasyon düştü’ diyor. Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor da rakamlar manipüle mi ediliyor? Ben de durumdan vazife çıkarayım dedim.

***

 

Enflasyon milletin cebinde para bırakmadı, nereye evrilecek, ne olacak, bitecek? İşte vatandaşın yumuşak karnı. TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı ama ekonomistlere göre enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyormuş. Söylenen böyle. Emeklinin, asgari ücretlinin resmi rakamlara göre enflasyonu düştü. Ama emekli de asgari ücretli de bunu hissetmedi. Bu nasıl oluyor, var mı yanıtı? Var elbette sokağın enflasyonu yüksek. Çarşı pazar enflasyonu yüksek, gıda enflasyonu yüksek. Yüzde sınırında maaş, gıdaya gelen zamma yetmek bilmiyor. Ve de vatandaş soruyor ‘kim söylüyor bunu.’ Demek ki vatandaş resmi enflasyon rakamlarına inanmıyor.

 

***

 

Üreticinin maaliyeti yükseliyor, doğal olarak bu artış tüketiciye yansıyor. Siz enflasyonu pazarda görün bir de. Mevsim sebze ve meyvelerinin yanına yaklaşılmıyor. Süt ve süt ürünlerinin etiketi almış başını gitmiş. Kırmızı et mi? Ona hiç girmeyelim. Kırmızısı, beyazı benim yurdum insanı kasabın yolunu unutmuş çoktan. Bayramdan bayrama misali. Emeklinin Temmuz ayı zammı, ilk ayda eridi gitti. Maaşlar eriyor. Asgari ücretlinin ise en yüksek harcaması kira ve gıdaya gerisi yok. Yani sokağın enflasyonu ile resmi enflasyon rakamları arasında uçurum var. Görünen bu.  Ekonomistlere göre ülke ekonomisinin en kötü yılı 2020 değilmiş. Onlar en kötü yılı 2021 olarak görüyor. Kötünün kötüsü yani. İşte tam da bu nedenle uzmanlar ayağınızı yorganınıza göre uzatın’ diyor ve ‘ille de tasarruf’ uyarısı yapıyor.

 

***

Asgari ücretlinin de memurun da emeklinin de günlük yaşamının odak noktasındaki sözcük ekonomi. Ve de kimsenin ekonomisi derli toplu değil. Dağınık. Bir türlü dengelenemeyen akçe meselesi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres