SON HABERLER :
Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı Korona günlerinde 51 kişilik parti 'Vakit yardımlaşma vakti' Turizm sezonu Rusya ve Doğu Avrupa ile açılacak
Elde var üç!
Antalya Ekspres

Neden mi? Nedeni belli, bir kere haftanın ilk günleri ve de çalışanının  adaptasyon sorunu. İki, bugün kritik gün. Zira asgari ücret tespit komisyonu ikinci kez toplanıyor. Üç,  görünen o ki komisyondan çıkacak ücret zammı, yine yoksulluk sınırının altında kalacak. Yetmez mi?

                            * * *

Ankara asgari ücret pazarlıklarını yapıyor,  çalışan da 2020 yılında eline geçecek ücretin hesabını. Komisyonun bugünkü ikinci toplantısında rakam üç aşağı beş yukarı netleşir gibi. Üçüncü toplantının ardından da açıklanır. Şimdilik söylenenler, net 2 bin 578 TL.  3 bin 200 TL diyen de var. Ve de en çarpıcı olanı da, açıklanan yoksulluk sınırının 6 bin 800 TL olması, küsuru da var.  Buyurun. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut tabi bunun içinde kira ve fatura giderleri de var. Ulaşım, eğitim, sağlık gibi benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yapılan hesaba göre, 6 bin 849 TL.

                            * * *

Asgari ücretin yetersizliği bugün çalışanın da, yönetenin de, yönetilenin de malumu. Ücretlinin, her ay artan enflasyon karşısında aldığı maaş elbette eriyip gidiyor. Ve de umuyoruz komisyon asgari ücreti belirlerken, işçinin geçim şartlarını titizlikle dikkate alır, çalışan da emeğinin karşılığını. Ankara’da görüşmeler sürerken, çalışanlar asgari ücretin yanı sıra, vergi taleplerini de sıralıyor. Artan vergiler nedeniyle sesi soluğu kesilen ücretlinin vergi küfesi doldu. Taşıyamıyor artık sırtındaki vergi yükünü. Çalışanın alacağı asgari ücret arttırılsın ki, onun da sırtındaki vergi yükü hafiflesin.

                            * * *

Şimdilik, milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren zam masada görüşülüyor. Taraflar ne konuşur, ne talep eder, nasıl bir rakam çıkar göreceğiz. Çok değil 10- 15 gün içerisinde netleşir 2020 asgari ücreti. Sonuç işçi kesimini memnun etsin, alacağı ücret enflasyon karşısında erimesin de. Çünkü onun umudu, ücretine yapılacak zam ile rahat bir nefes almak.

                            * * *

Bu arada bir havadis daha, duyanlar duymuştur. Memur ve emeklilerin 2020 Ocak enflasyon farkı zammı da netleşiyormuş. Söylenen o ki, Aralık ayında TÜFE sıfır çıksa dahi memur ve emeklilere yılbaşında yüzde 5.71 zam yapılacakmış. Haydi hayırlısı….

                           

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres