SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Elektrik fena çarptı
Antalya Ekspres

Lafı dolandırmadan söze böğründen giriyorum. Elektriğe bu kez, az buz değil yüzde 5.75 oranında zam yapıldı. Üç ayrı zamla elektrik faturası yüzde 40 arttı. Hani, elektrik fiyatları üç ayda bir belirleniyor ya. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) yayımladığı yeni tarifelere göre tüm abone gruplarında elektriğe gelen yüzde 5.75 oranındaki zam, 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli. Buna göre, konutlarda elektriğin kilovatsaati 71 kuruştan küsuratı da var, 75.10 kuruşa çıktı. Ve dahi yurdum insanını Korona’dan sonra elektrik zammı fena çarptı.

***

Dövizdeki artış, akaryakıta ve elektriğe zam olarak yansıdı. Gerisi iğneden ipliğe. Zaten vatandaş zam toto oynamaya başladı bile. Mesela sırada doğalgaz, gıda ürünleri falan. Ehh nasıl olsa Temmuz başında memur emeklisi yüzde 5.7 zam almıştı. Şimdi emeklisi, memuru, asgari ücretlisi, çalışanı çalışmayanı hayati tüketim kalemlerine yapılan zamları ödemek için, cebindeki son kuruşa kadar faturalara yatıracak. Sonrası mı? Sonrası kredi kartı sarmalı.

***

Vatandaş soruyor ‘hani dolar fiyatlarındaki artış, bizim hayatımızı etkilemezdi’. İyi de kardeş, elektrik doğalgaz faturanı, aracına koyduğun benzini de devlet mi ödesin! Sen de yani. Ama, tüketicinin beyni yandı. Artık elektriğe, akaryakıta, doğalgaza ne zaman, ne kadar zam geldi hatırlayamıyor bile. Onun hatırladığı ve unutmaması gereken, faturayı zamanında ödemek.

***

Genelde gece yarısı sessiz sedasız gelen zam, bu kez bağıra bağıra ‘geliyorum’ dedi. Neyse ki elektriğe yapılan Ekim ayı zam oranı yüzde 5.75. Allah muhafaza yüzde 5.80 de olabilirdi. Hal böyle olunca, vatandaşlar da artık elektrik düğmesine, kombiye, prize falan dokunmama gibi prensip kararı alır. Zira son bir yılda doğalgaz ve elektriğe art arda zamlar geldi sayısını unuttuğumuz. Kimi, zamlara alıştı bağışıklık kazandı kimi alışamadı, hala sorguluyor ‘neden’?

***

Siz aklınıza geldikçe gece yarısını bekleyip, vurun abalıya. Bu zam, Ekim ayı faturalarına yansıyacak. Kemer sıkma politikasını hiç ertelemeden sıkı sıkıya uygulayan çalışanlar, faturaların yanı sıra, daha maaşını almadan kesilen vergi yüklerinin de altından kalkabilmek için çaba harcarken, emekliler ise düşmüş yollara 65’inden sonra iş arıyor. Tabii bulabilirse. Durum ahval bu.
 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-