SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Emeklinin müjdesi nerede?
Antalya Ekspres

Bayramı da seyranı da uğurladık döndük rutinimize. Yılın ilk dini bayramı olan Ramazan Bayramı veya Şeker Bayramını kimi alayla valayla geçirdi, kimi de ağız tadıyla yapamadı tadı kaçtı. Ehh ne denir bilirsiniz ‘zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına’.

***

Lafı dolandırmaya gerek yok, emekli bayrama hüsranla girdi. Ankara, emekliye ‘1 Mayıs sürprizi’ dedi ya. Milyonlarca emekli heyecanlandı sürprizi ‘müjdeye’ çevirdi. Amma velakin, bayram geldi geçti sürprizden ‘tık’ yok. Hal böyle olunca da emeklinin tadı tuzu kaçtı. Bayramı buruk geçirdi. Pek çok emeklinin cebinde torununa verecek bayram harçlığı bile kalmadı. Artık onların umudu da kalmadı zaten.

***

Asgari ücretin altında maaş alan milyonlarca emekli, aldığı bin 100 TL ikramiye ile bayrama hüsranla girdi. Kalbi kırık, boynu bükük kaldı bu bayramda. Beşik ulemalarının verdiği vaatler, yılan hikayesine dönen müjdeler falan. Ama emeklinin sabrı fazla zorlanıyor gibi. Sevdiğim bir özdeyiş var, aklıma düştü ‘kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz’. Kıssadan hisse.

***

Dedikten sonra, biraz da hayal kuralım mı? Nasıl olsa bayram da bitti, bayram tatili de. Bayram tatili programı yapamayanlardanım. Benim lüksüm hayal etmekle başlıyor, en kısa mesafede de noktalanıyor. Tercih meselesi.

***

Yalnız bir şey sizin de dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama benim hem ilgimi hem dikkatimi çekiyor. Bakıyorum çevreme de insanlar tatil deyince hemen yurt dışı turlarını didikliyor. İnternete giriliyor, seyahat acenteleri mercek altına alınıyor. Pasaportu, vizesi kredi kartına bilmem ne kadar taksiti, ıvırı zıvırı. Nasıl da uğraştırıcı ve zaman alıcı. Elbette bu bir tercih meselesi. Ve görünen o ki tatil anlayışı da yurt içinden yurt dışına geçiş yapmış.

***

Neyse lafı fazla dolandırmadan, benim için ‘mesela’da yer alan Side’ye bir gönül yolculuğu yapalım mı? Özellikle de beldenin kıyı kesiminde yer alan Side Antik Kenti’ne. Antik dönemde Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olup, günümüzde de turizmin gözdesi olan Side’nin geçmişine doğru kısa bir yolculuk mesela. Tarihi kapıdan girelim tarihi dokuyla kol kola yürüyüp, Agora Hamamı’na gelelim. İşte tepede tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan bir miras, Apollon Tapınağı. Adını güzellik ve sanat tanrısı Apollon’dan aldığı söylenir. Gün batımının büyüleyici manzarazının adresidir bu muhteşem tapınak. İşte Antik Tiyatro. Roma mimarisinin etkileyici örneklerinden biri. Ve yine Roma eseri Anıtsal Çeşme. Tarihçilere göre, Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşme. Ve de Antik Agora Hamamı içinde düzenlenen Side Müzesi. Müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait heykel, lahit, sütun başlıkları, sunaklar ve kaideler sergileniyor. Dionysos Tapınağı. Bazilika Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı, Athena Tapınağı, Vaftizhane, Piskoposluk Sarayı. İşte Side Antik Kenti.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found