SON HABERLER :
Tatile gelir gelmez soyuldular Koronavirüs testi kuyruğu tepkisi Köpeklerde banyo sevinci Korkutan yangın kontrol altına alındı Başkan Polat’ın durumu iyi
Emekliye verilen zam mı?
Antalya Ekspres

Aha da buyurun yine kadük kaldı. Ve dahi en düşük işçi emeklisi maaşına tam 72 lira zam yapıldı. Ehh bu zamla da bir kilo kıyma alır benim yurdum emeklisi. 6 aylık tüketici enflasyonu yüzde 5,75 olarak hesaplanınca, memur ve emekliye de enflasyon farkı falan dahil, yüzde 5,75 zam geldi. Zamlı tarife (!) bu ay (Temmuz) itibariyle geçerli. Maaş mı? Enflasyon ile hepten eridi gitti, çakıldı. Sözün kısası emeklinin maaşını enflasyon tespit ediyor.

***

Emekli isyanda. Maaş, zamlara da enflasyona da yetişemiyor artık. Yaşam her geçen gün ağırlaşırken tüketici enflasyonu, devletin resmi kurumu TUİK tarafından böyle açıklandı. Resmi rakam bu. Hal böyle olunca da, enflasyon farkı ve gelen zam ile birlikte en düşük işçi emeklisinin maaşı 72 lira arttı. Bu arada en düşük esnaf emeklisinin aylığı da yapılan zamla bin 627 liraya çıkmış. Sahiden bu zamlı rakamlar gerçek mi? Ne bileyim şaka gibi de.

***

Yapılan bu zamlar, yaraya merhem olur mu? Hayır. Peki, emeklinin talepleri neydi; Temmuz zammı ile maaşların en az 2 bin 500 lira olması, ek ödeme oranlarının ve bayram ikramiyelerinin arttırılması. Emeklinin hesabına göre alacağı bin liralık ikramiye, enflasyonun karşısında çoktan eridi gitti bile. Enflasyon yükseldi, bayram ikramiyesi yerinde sayıyor. Onlar ‘emekli maaşlarımızdaki haksızlığı giderin’ diyor ve maaşların asgari ücret tutarında olmasını istiyor. Eee ne denir bilirsiniz, herkes kendi referansına göre konuşur...

***

Sokak enflasyonunun ateşi çok yüksek. Fiyatlar korona öncesi, korona sonrası diye konuşur olmuş. Kantarın topu iyiden iyiye kaçmış, çarşı pazarda etiketler uçmuş. Mevsim sebze ve meyvelerinin üzerindeki etiketler bile altın fiyatıyla yarışır duruma gelmiş. Vatandaşın filesi de boş, cüzdanı da. Tezgah tezgah dolaşsan bile ucuzunu bulmak mümkün değil. Pazarcı bile sattığı ürüne etiket koymaktan utanır olmuş. Alışveriş için pazara çıkan, sebze meyve tezgahlarına melül melül bakar olmuş. Elini uzatsa eli, cüzdana davransa cüzdanı yanıyor. Haa, kilo hesabı alışveriş de tarih olmuş Allah’ın izniyle. Artık tane hesabı alınıp veriliyor. ‘Ver oradan 3 domates, 5 salatalık’ falan. Evdeki kelle hesabı!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres