SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
Emlakçının gözü aydın!
Antalya Ekspres

Seçim bitti, faizler düştü, konut satışları artar mı, artar gibi. Bir kere seçim belirsizliği netleşti,  konut kredisinde faizler düştü, uzun süredir durgun olan emlak piyasası da canlanmaya yüz tuttu. Sektör temsilcileri, faiz oranlarının bu şekilde sürmesi halinde, ilk dört aydaki gerilemenin telafi edileceği ve satışlarda rekor kırılacağı görüşünde birleşiyor. Tabii bir de şu var, sadece faizler değil, KDV ve tapu harçlarının da düşüşe geçmesi piyasayı canlandırır.

 

* * *

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, yüksek faiz, gayrimenkul piyasasını olumsuz etkilemiş, arz-talep dengesini bozmuştu. Piyasa durgun, alıcı çekimser, emlakçı karamsardı. Yani kelimenin tam anlamıyla yaprak kıpırdamıyordu aylardır. Seçimlerin ardından faizlerin düşüşe geçmesi gayrimenkul piyasasına bir hareketlilik getirirken, emlakçının da yüzünü güldürdü. Çünkü erken seçim kararı sonrasında gayrimenkul piyasasında pek çok yatırımcı ve projeler bekleme kararına girmişti.

* * *

Emlak piyasası ilgililerine göre, seçim belirsizliğinin netleşmesi ile canlanmaya başlayan menkul piyasası daha da hareketlenecekmiş. Konut almayı düşünenler için işte tam zamanı. İndirimli konut kredilerinden imar barışına KDV ve tapu harcı indirimlerinden yararlanmak isteyenler için fırsat bu fırsat. Fazla enine boyuna düşünmeden, elinizi çabuk tutun, her an her şey olabilir. Her zaman madalyonun tersini de düşünmek gerekir öyle değil mi?

* * *

Bakınız emlakçıların da uyarıları ne yönde ‘ Hemen harekete geçin. Fiyatlar yükselmeden harekete geçen kazanır’. Vatandaşların hızlı hareket etmeleri yönünde yapılan ikazların dikkate alınması gerekiyor demektir. Baksanıza, gayrimenkul sektöründe şimdiye kadar olmayan destekler söz konusu. Bu arada yabancılara satışlarda da kolaylıklar söz konusuymuş.

* * *

Yani denen o ki stoklar tükenmeden, fiyatlar yükselmeden harekete geçen kazanıyor demektir. Tabii bu arada, yeni projelerde artacak olan inşaat maliyetleri nedeniyle, konut fiyatlarında artış olabiliri de dikkate alması gerekir konut alımı yapacak vatandaşların.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres