SON HABERLER :
Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik'te ödüller sahiplerini buldu Katilden kan donduran ifade Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil
Eserek gelmiş!
Antalya Ekspres

Beyaz peynir deyip geçmeyin. Kahvaltının olmazsa olmazı değil midir peyniri, zeytini?  Öyledir de peynire bir eserek gelmiş kaşar, tulum veya adı her neyse peynirden söz etmiyorum. Şu bizim beyaz peynir.  Marketlerde ve hatta pazarda bile kilosu 37 ila 40 liradan başlıyor. Yüzde 20-27 oranında zam gelmiş yenice. 30 liranın altında beyaz peynir yok. Bu günkü rakam bu. Ama denilen o ki, süt ve süt ürünlerine Ekim ayında genel bir zam beklentisi varmış. Alternatif mi, çökelek.

                                                                                                    * * *

Beyaz peynire eserek gelmiş, fiyatı almış başını gitmiş. Yakalayabilene aşk olsun. Markette, pazarda 30 liranın altında beyaz peynir yok. Hele bir de iyi peynir almak isterseniz kilosu 40 liraya kadar çıkıyor. İşin yoksa market market dolaş. Olmadı pazara kadar gidiver, sanki orada farklı mı, değil. Haydi, ucuz peynir alayım keseme uysun derseniz ehh işte ne kadar peynirse.

                                                                                                   * * *

Hal böyle olunca tüketici peynirin etiketinden, esnaf satışlardaki durgunluktan yakınıyor. Eskiden bir veya yarım kilo alınan beyaz peynir, günümüzde grama terfi etti! Ve de kahvaltının tadı tuzu kalmadı. Vatandaş diyete zorlandı ‘bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir’ tavsiye eder ya diyetisyen. Yok kardeşim sen tavsiye falan etme, biz çoktan miktarı azalttık peyniri yemiyor didişiyoruz.

                                                                                                 * * *

Sektör uzmanlarına göre süt ve süt ürünleri bu yıl, geçen yılın ayni dönemine göre yüzde 25 ile 35 arasında zam görmüş. Süt ve yoğurt fiyatları yüzde 30 artarken, beyaz peynir yüzde 25-26 yükselmiş. Tulum, kaşar falan bunlara bakmaya gerek bile yok. Ve dahi yine sektöre göre fiyat artışları nedeniyle özellikle bu yıl, süt ürünleri tüketiminde düşüş gözlemleniyormuş. Yok canım sende sahi mi? Allah aşkına tüketimde düşüş olmasın da ne olsun. Vatandaşta alım gücü mü kaldı?

                                                                                                 * * *

Mesele sadece peynir, zeytin meselesi mi. Bunun sebzesi var, meyvesi var,  bakliyatı var. Ve dahi evdeki çoluk çocuk protein alsın diye tavuğu, eti var. Ama evin reisinin kasaba girecek cesareti yok. Al işte balık sezonu açıldı, ama ne tavuğun, ne de kırmızı etin fiyatını yerinden bile oynatamadı. Bir zamanlar balık sezonu açılınca etin fiyatı da ucuzlardı. Bu kez öyle olmadı, ilk oltanın üzerinden iki hafta falan geçti balık hala pahalı. En kötüsü bitmedi mi ne? Kimse kimseye yetemez oldu da.    

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres