SON HABERLER :
Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi Zeytinköy'de yıkımlar başladı 'Silahla şaka yaptım' dedi tutuklandı Konyaaltı ilçesinde entegre mücadele projesi başladı Konyaaltı Belediyesi artık havai fişek kullanmayacak
Esnafa kendinden kıyak!
Antalya Ekspres

Ben böyle anladım en azından. Adı Esnaf Fonu veya Esnaf Ahilik Sandığı. Amaç belli, kepenk indirip işsiz kalan esnafa kara gün dostu olmak. Yeni yılda hayata geçecek sisteme göre, her esnaf zorunlu olarak ayda 51 TL fona prim ödemesi yapacak. Yani esnaf işyerini kapattığında alacağı maaşı, yine kendisi önceden ödemiş olacak. Gelir gider terazisinde giderler ağır basıp da, esnaf çareyi iş yerini kapatmakta bulursa, hemen Esnaf Fonu diğer adıyla Ahilik Sandığı imdada yetişecek. Ama fona veya sandığa adı her ne ise, prim borcu olana da maaş falan yok!

                                      * * *

Özetlersek esnafa işsizlik maaşı için Esnaf Ahilik Sandığı kuruluyor. Esnaf fonundan yararlanmak için de öncelikli olarak fona veya sandığa para yatırılması gerekiyor. Primler de 1 Ocak 2020 den itibaren kesilmeye başlanıyor. Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Çalışırken zorunlu olarak esnaftan prim kesilecek ve o esnaf kapıya kilit vurduğunda belli bir süre aylık alacak ya. Peki, esnaf bunu düşünüp de,  bu duruma düşmek ister mi? Dükkânına kilit vurmamak için direnen esnaf,  işsizlik maaşı değil de kalıcı çözüm istemez mi?

                            * * *

Elbette bu konunun dillendirilen kısmı. Esnaf, fonun işsizlik fonu gibi olacağından da endişeli. Yani hangi esnafa dokunursanız bin ah geliyor. Zaten gelir gider terazisini bir türlü doğrultamayan esnaf, fon için de zorunlu olarak har ay sistemli olarak Esnaf Fonu’na prim ödeyecek. Peki, ödeyemezse ne olacak? İflas edipte iş yerini kapattığında ‘Esnaf kardeş senin prim borcun var. Sana işsizlik maaşı falan yok’ denilecek. Eee, zaten zorda olduğu için primini ödeyememiş, dükkanın kepengini de indirmiş, ne yapacak bu esnaf kardeş? Prim yatırırsan aylık, yatıramazsan teselli. Yani esnafa kıyak yine kendinden.

                                      * * *

Ne oldu şimdi esnafa mağduriyet desteği? Esnaf, işyerini kapattığında alacağı aylığı, yine kendisi önceden ödemiş olmayacak mı? Bu arada alacağı işsizlik maaşı da, esnafın kazancına göre belirlenecekmiş. Yani az kazanıyorsa az aylık, çok kazanıyorsa çok aylık gibi. Zaten, maaş süresi de yine ödenen prime göre 6-8 veya 10 ay olacakmış. Hayırlı uğurlu olsun Esnaf Fonu veya Esnaf Ahilik Sandığı!

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres